Z czego powinien się składać system przeciwpożarowy w Twoim domu?

System ostrzegania przed zagrożeniem pożarowym jest dla domu równie ważny, jak instalacja elektryczna czy kanalizacja. Nie trzeba wiele, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Sprawdź, jakie minimalne środki ochrony warto mieć w domu.

Czujniki gazu i dymu

Czujniki dymu i gazu należy umieścić na suficie. Ich montaż chroni zdrowie i życie domowników m.in. przed tlenkiem węgla, zwanym potocznie czadem. Ten bezzapachowy i niewidoczny gaz jest śmiertelnie niebezpieczny.

Skuteczny system przeciwpożarowy powinien być w stanie wykryć także m.in. wyciek propanu lub propanu-butanu. Gaz ten jest źródłem zasilania wielu kuchenek. Poza specjalnie przystosowaną butlą może być przyczyną wybuchu pożaru.

Warto pamiętać o tym, że same czujniki mogą nie zdążyć w porę ostrzec domowników przed niebezpieczeństwem. Dlatego właśnie najlepiej zainstalować sensory dymu i gazu, które są połączone z instalacją alarmową. Inne skuteczne rozwiązanie to system zintegrowany z aplikacją mobilną. Dzięki niemu informacja o zagrożeniu pojawi się na smartfonie, tablecie lub inteligentnym zegarku.

Gaśnica

W razie wystąpienia pożaru niezbędne będą różne gaśnice. Ich typ należy dostosować do materiałów, z których wykonane są domowe sprzęty. W mieszkaniu przydatna jest przede wszystkim gaśnica typu A. Służy ona do gaszenia płonących ciał stałych, takich jak drewno (a więc np. meble). Rodzaj B przydaje się do usuwania zagrożenia spowodowanego przez topiące się ciała stałe, takie jak plastik.

Warto mieć pod ręką też gaśnicę rodzaju C, która umożliwia tłumienie ognia powstałego wskutek zapłonu gazów palnych, np. właśnie propanu. Kolejne niezbędne gaśnice mają oznaczenia E i F. Dzięki pierwszej z nich można ugasić urządzenia elektryczne, a przy pomocy drugiej zapobiec rozprzestrzenieniu się pożaru wywołanego przez oleje i tłuszcze.

W gospodarstwie domowym najmniej potrzebna jest gaśnica typu D. Za jej pomocą można zapobiec pożarowi metali palnych takich jak magnez. Co ważne, nie zawsze trzeba kupować kilka gaśnic. W sprzedaży dostępne są modele służące do tłumienia pożarów kilku substancji, np. ABC/E.

Drzwi przeciwpożarowe

Drzwi przeciwpożarowe spotkać można w każdym budynku publicznym. Znajdują zastosowanie również w domach prywatnych. Warto je stosować jako przegrodę oddzielającą część mieszkalną od garażu.

W przypadku zapłonu paliwa, drzwi przeciwpożarowe do garażu dają dużo czasu na ugaszenie pożaru. Domownicy mogą też bezpiecznie opuścić dom. Najlepiej kupować drzwi wysokiej klasy, które są odporne na płomienie przez minimum pół godziny.