Aktualne ceny mieszkań w mieście Mszczonów. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: 8 602 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w mieście Mszczonów z ostatnich 12 miesięcy. To o 249 zł/m², czyli 3,0% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tym wynikiem stoją ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach. Dla kupującego równie ważne jak stawka za metr są jednak powierzchnia lokalu, jego położenie oraz pełny budżet zakupu.
Redakcja zyrardowski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w mieście Mszczonów: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Mszczonów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w mieście Mszczonów: najważniejsze liczby
8 602 zł/m² to środkowa wartość uporządkowanego zestawienia cen mieszkań. Połowa zakupów mieściła się w przedziale 7 857-9 756 zł/m². Ten zakres lepiej niż pojedyncza stawka pokazuje, z jakim zróżnicowaniem cen spotykali się nabywcy.
370 000 zł wynosiła mediana całkowitej ceny mieszkania, a 45 m² mediana powierzchni. Są to osobne miary: pierwsza opisuje typowy budżet zakupu, druga wielkość lokalu. Przy porównywaniu ofert warto więc patrzeć zarówno na cenę za metr, jak i kwotę potrzebną do sfinalizowania zakupu.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
8 503 zł/m² wynosi mediana na rynku wtórnym, który dominuje w lokalnym obrocie mieszkaniami. To właśnie lokale kupowane od dotychczasowych właścicieli stanowią główny punkt odniesienia dla osób szukających mieszkania w mieście Mszczonów.
Porównanie mieszkania używanego z nowym wymaga uwzględnienia nie tylko stawki za metr, lecz także wydatków po zakupie. Remont, wykończenie oraz koszty formalne wpływają na końcowy budżet, nawet gdy ceny samych lokali są zbliżone.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
9 805 zł/m² przypada na segment mieszkań o powierzchni 25-35 m², natomiast 8 174 zł/m² na lokale o powierzchni 55-70 m². Mniejszy metraż oznacza tutaj wyższą cenę jednostkową.
Taki układ może wynikać z niższego całkowitego progu wejścia: małe mieszkanie pozostaje dostępne dla nabywcy z mniejszym budżetem, nawet jeśli każdy metr kosztuje więcej. Większy lokal może natomiast wymagać większego kapitału mimo niższej stawki jednostkowej.
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 9 805 * |
| 55-70 m² (3-pok.) | 8 174 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
8 652 zł/m² wynosi mediana w rejonie Podgórze, wskazanym w zestawieniu jako najdroższa część miasta. Lokalizacja to jednak nie tylko nazwa rejonu: przy wyborze konkretnego mieszkania znaczenie mają także otoczenie budynku, dojazd i dostęp do usług.
Mapa pozwala zestawić przestrzenny rozkład cen z własnymi preferencjami. Dla kupującego jest uzupełnieniem porównania metrażu i całkowitego kosztu lokalu.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Podgórze | 8 652 |

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
370 000 zł za mieszkanie z rynku wtórnego nie zamyka budżetu zakupu. Przy podatku PCC wynoszącym 2% dodatkowy wydatek to około 7 400 zł. Nie ponoszą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie swojego pierwszego mieszkania.
Do tego dochodzi maksymalna taksa notarialna do około 2 768 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Stawki notarialne można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje, ponieważ cena zawiera VAT. Koszty formalne warto uwzględnić przed ustaleniem maksymalnej kwoty, którą można przeznaczyć na sam lokal.
Najświeższe wiadomości z Żyrardowa czekają na stronie głównej zyrardowski24.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
8 060 zł/m² wynosił poziom cen w 2024 r., a 8 602 zł/m² wynosi obecnie. W danych oznacza to wzrost o 7%, przy średnim tempie 3,3% rocznie.
Historia cen pokazana na wykresie pozwala spojrzeć na bieżący wynik w szerszej perspektywie. Odpowiadając na pytanie, o ile wzrosły ceny ostatnio, punktem odniesienia jest 8 353 zł/m² z 2025 r.: aktualny poziom jest wyższy o 249 zł/m², czyli 3,0%.

Mszczonów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 157 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa mazowieckiego objętych monitoringiem. W mieście Mszczonów metr mieszkania kosztuje o 2 555 zł mniej.
W najbliższym otoczeniu niższy poziom ma Żyrardów: 8 288 zł/m², czyli o 314 zł/m² i 3,7% mniej. Pozostałe miasta z poniższego zestawienia mają wyższe ceny. Dla osób rozważających różne lokalizacje takie porównanie pomaga połączyć budżet mieszkaniowy z kosztami i wygodą codziennych dojazdów.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Mszczonów | - | 8 602 | - |
| Żyrardów | 11 km | 8 288 | -3,7% |
| Grodzisk Mazowiecki | 16 km | 10 112 | +17,6% |
| Milanówek | 19 km | 9 932 | +15,5% |
| Tarczyn | 21 km | 9 322 | +8,4% |
Komentarz analityczny
3,0% i 249 zł/m² to bieżący wzrost względem poziomu z 2025 r. Dynamika pozostaje blisko średniego tempa 3,3% rocznie od 2024 r. Lokalny obraz wskazuje zatem na kontynuację wzrostu, a nie jego wyraźne przyspieszenie.
13 657 zł/m² wyniosła średnia cena mieszkań używanych na największych rynkach w II kwartale 2026 r., przy wzroście o 0,7% rok do roku (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). W obu zestawieniach kierunek zmian jest dodatni. Mechanizmem łączącym rynki może być finansowanie zakupu, które wpływa na budżety nabywców niezależnie od wielkości miasta.
6,07% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu 2026 r.; było o 0,7 punktu procentowego niższe niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępność zakupu. W mieście o niższych cenach niż regionalny punkt odniesienia może to wspierać popyt, jeśli dochody i zdolność kredytowa kupujących pozwolą na zaciągnięcie zobowiązania.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu będzie się poprawiać, a podaż mieszkań nie nadąży za popytem, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli wybór lokali wzrośnie lub możliwości finansowe nabywców osłabną, tempo zmian może wyhamować. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Mszczonowie?
Mediana wynosi 8 602 zł/m². Połowa zakupów mieściła się w przedziale 7 857-9 756 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Mszczonowie rosną, czy spadają?
Rosną: poziom z ostatnich 12 miesięcy jest o 249 zł/m², czyli 3,0% wyższy niż poziom odniesienia z 2025 r.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Mszczonowie?
Dla mieszkań o powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 9 805 zł/m². To stawka jednostkowa, nie całkowita cena lokalu.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 16 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 24 października 2025 do 22 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (2 transakcji) i wtórny (14); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-06-22; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Na rynku pierwotnym w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna. Transakcje deweloperskie pojawiały się zbyt rzadko, by rzetelnie porównywać je z rynkiem wtórnym. Również zestawienie rejonów nie daje podstaw do wskazania najtańszej części miasta. Lokalna dynamika i dane ogólnopolskie dotyczą różnych miar i okresów odniesienia, dlatego nie są bezpośrednio porównywalne.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Basen, hala sportowa i zalew w Żyrardowie będą nieczynne

Od fabrycznej biblioteki do „Zdroju”. Jak Żyrardów budował swoje czytelnictwo

56 mln zł na zimowe drogi. Mazowieckie służby szykują się na mrozy

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Co robić w weekend w Żyrardowie? Wydarzenia 30 października – 1 listopada

„Porwanie Europy” w Żyrardowie: farsa, która celuje w nasze czasy

Medal za 110-lecie Żyrardowa można zdobyć także po biegu ulicznym

Przy cmentarzu w Żyrardowie zmieni się ruch. Będą ulice jednokierunkowe i zakazy zatrzymywania

Poetcore: modowy trend jesieni 2026 inspirowany historycznymi powieściami i ich ekranizacjami

Muzeum Lniarstwa i Industrialna Zagroda zamknięte na weekend Wszystkich Świętych

Muzeum Lniarstwa zmienia weekendowe godziny otwarcia na sezon jesienno-zimowy

Przygotowania do świątecznych wydarzeń mogą utrudnić zwiedzanie Muzeum Lniarstwa

Najpierw uderzenie lusterkiem, potem najechanie. Śmiertelny wypadek pod Żyrardowem

A2 między Łodzią i Warszawą zostanie poszerzona. Podpisano komplet umów
Przydatne dane teleadresowe
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Żyrardów - kontakt, awarie, e-BOK
- Mszczonowski Ośrodek Kultury - kontakt, kino, zajęcia i bilety
- Nadleśnictwo Radziwiłłów - kontakt, drewno opałowe, zezwolenia i edukacja leśna
- Apteki Wiskitki, powiat żyrardowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Geotermia Mazowiecka S.A. - siedziba, kontakt i wykorzystanie wód geotermalnych w Mszczonowie
- Apteki Guzów, gmina Wiskitki, powiat żyrardowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
