W jaki sposób są tworzone wegańskie buty?

2 min czytania
W jaki sposób są tworzone wegańskie buty?

W jaki sposób są tworzone wegańskie buty?

W dobie rosnącej świadomości na temat stanu planety oraz cierpienia zwierząt na świecie ludzie podejmują coraz bardziej stanowcze kroki ku odpowiedzialnym działaniom w trosce o Ziemię. Jedną z branż, w których rewolucja jest szczególnie potrzebna, jest moda. Właśnie dlatego powstają przyjazne dla środowiska projekty, dzięki którym można kupić np. wegańskie buty. Jak się je robi?

Wegańskie buty co to oznacza?

Od lat najbardziej cenionym materiałem do produkcji butów jest skóra zwierzęca. Cechuje się wytrzymałością i dobrym dopasowaniem do stopy użytkownika. Ze względu na swoje pochodzenie nie jest ona materiałem etycznym. Warto zatem zainteresować się jej odpowiednikiem skórą tworzoną z roślin.

Wegańskie buty to takie modele, które produkuje się np. ze skóry ananasa, kaktusa czy jabłka. Materiały pozyskiwane do tworzenia takich projektów nie są pochodzenia zwierzęcego, co czyni to rozwiązanie znacznie bardziej odpowiedzialnym niż wybór skóry zwierzęcej.

Proces produkcyjny wegańskich butów

W Polsce produkcją butów wegańskich zajmuje się marka Bohema Clothing. Buty wytwarzają tam doświadczeni rzemieślnicy, którzy nad każdym modelem pracują ręcznie. W odpowiedzialnym podejściu do mody chodzi nie tylko o wykorzystywanie wegańskich materiałów, ale także o nurt less waste. Z tego powodu prototypy butów powstają w jednym rozmiarze, a ponadto firma działa w modelu pre-order. Oznacza to, że produkuje tylko tyle butów, ile klienci zdecydują się kupić.

Buty wytwarza się m.in. z materiału Desserto®, czyli na bazie kaktusa. Łączy on w sobie wysoką wytrzymałość z wygodą noszenia. Kolejnym przykładem jest robiony z liści ananasa materiał Piñatex®. Na docenienie zasługuje także sam proces jego wytwarzania, który jest bardzo ekologiczny i nie potrzebuje dużych zasobów wody. Bohema Clothing użyła skóry kaktusa do produkcji butów jako pierwsza marka modowa na świecie.

Zalety butów wegańskich

Największą zaletą butów wegańskich jest to, że do ich produkcji nie potrzeba cierpienia zwierząt. Poza tym materiały roślinne wytwarza się nierzadko z części, które normalnie stanowiłyby odpad (np. liście ananasa). Skóra na bazie roślin jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Materiał prezentuje się bardzo dobrze w wielu rodzajach butów od eleganckich, przez sportowe, aż po zimowe. Na żywo nie różni się od skóry pochodzenia zwierzęcego, natomiast pozwala przyczynić się do ochrony planety i zmniejszenia cierpienia zwierząt.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

zyrardowski24_kf