język niemiecki

Języki obce są przydatne w najróżniejszych sytuacjach. Ich znajomość może przydać się nie tylko w podróży – ale też w kontaktach biznesowych i innych sytuacjach zawodowych. Znajomość każdego dodatkowego języka obcego może być ogromną zaletą.

Nauka języka obcego a motywacja

Wiele osób zraziło się do nauki języków obcych na etapie szkolnym. Nauczyciele wymagali dużo, a lekcje były stresujące. Kartkówki, sprawdziany, egzaminy… A to wcale nie oznacza, że po tylu latach edukacji szkolnej potrafisz płynnie posługiwać się danym językiem obcym. Nauka języka w dorosłym wieku może jednak wyglądać zupełnie inaczej i stać się dla Ciebie przyjemnością.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że motywacja do nauki w dorosłym życiu jest zupełnie odmienna od motywacji do nauki w szkole. Cel nauki języka jest zazwyczaj zupełnie inny. Planujesz zagraniczną podróż, a może chcesz móc komunikować się płynnie z rodziną i znajomymi mieszkającymi za granicą? Dzięki takiej motywacji zupełnie inaczej podejdziesz do nauki języka obcego.

Jeżeli zdecydowałeś się na naukę danego języka obcego, to musisz też stworzyć sobie odpowiedni plan nauki. Warto także określić konkretny termin, do którego osiągniesz pewien etap znajomości języka. To pozwoli Ci na usystematyzowanie i zorganizowanie nauki w odpowiedni sposób.

Metody nauki języków obcych

Przede wszystkim musisz określić, w jakim celu uczysz się języka obcego. Planujesz rozmowy w podróży czy rozmowy biznesowe? W każdym z tych przypadków z pewnością będzie Ci potrzebny konkretny rodzaj słownictwa. Zdecydowanie łatwiej Ci będzie jeśli połączysz naukę języka obcego z zainteresowaniami. Tym sposobem możesz czytać portale i blogi w danym języku, oglądać filmy, czy też słuchać podcastów.

Ciekawą opcją są także innowacyjne sposoby na naukę języka obcego. Odkryj nowoczesne metody nauki niemieckiego takie jak Metoda Aktywnego Mówienia, czyli innowacyjny kurs online, który zajmuje tylko 15 minut dziennie. Nauka tą metodą odbywa się w domu i koncentruje się na płynnym mówieniu w danym języku obcym. Dzięki niej w kilka miesięcy można płynnie opanować praktyczne użycie języka.

Jeżeli wolisz tradycyjne metody nauki, to skorzystaj z podręczników i ćwiczeń dostępnych w księgarniach. Wybór takich książek jest ogromny i z pewnością znajdziesz tytuły także dla siebie. Możesz zdecydować się na podręczniki do gramatyki, podręczniki skupione na wzrokowej nauce słówek, rozmówki w danym języku – możliwości jest naprawdę wiele.

Ile czasu poświęcić na naukę języka obcego?

Nie da się nauczyć języka obcego w krótkim okresie czasu. Podczas nauki języka obcego najważniejsza jest systematyczność. Bardzo ważne jest to, aby regularnie poświęcać jakąś ilość czasu wolnego na naukę nowych słówek i powtarzanie tych, które już znasz. Może to być nawet 15 lub 20 minut dziennie. Możesz wykorzystać czas w przerwach od innych obowiązków.

Dzięki regularnej nauce masz pewność, że nie znudzisz się językiem obcym po kilku dniach. Wielogodzinne zakuwanie słówek może bowiem prowadzić do spadku efektywności i motywacji.