Fotowoltaika dla firm – jak sprawdzić, czy firmowy dach nadaje się pod panele?

Najbardziej efektownie panele fotowoltaiczne dla firm prezentują się na powierzchniach dachowych (tu patrz ofertę Brewa.pl). Aby prezentowały się w takich miejscach elegancko i wytwornie, konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego dachu oraz jego możliwości w kwestii estetyki. Jeżeli na dachu nie będą mogły zmieścić się wszystkie moduły z planowanej inwestycji lub jego konstrukcja nie pozwoli na dokończenie przedsięwzięcia, najlepszym rozwiązaniem będą panele gruntowe. Sprawdźcie razem z nami, co trzeba zrobić, aby zamontować fotowoltaiczne panele na dachach!

Fotowoltaika dla firm - moduły na dachu

Kiedy przymierzamy się do tego, by panele słoneczne w firmie stanowiły pewnego rodzaju reklamę umieszczoną na dachu, musimy wziąć pod uwagę:

  • usytuowanie zadaszenia w stosunku do stron świata
  • konstrukcję dachu i jego stan techniczny
  • nośność więżby dachowej
  • liczbę połaci
  • stopień zacienienia dachu przez sąsiadujące z budynkiem inne zabudowy
  • określenie powierzchni, która ma zostać przeznaczona na umieszczenie ogniw
  • usytuowanie wywietrzników, kominów oraz okien, jeśli w dachu takowe istnieją
  • instalację odgromową

Fotowoltaika dla firm - dach zbadany z każdej strony

Sprawdzając ogólny stan dachu pod fotowoltaikę do firmy, musimy dokładnie zmierzyć przestrzeń przeznaczoną do planowanego montażu modułów. Bada się w tej sytuacji również odległości oraz lokalizacje elementów zaciemniających najbliższe otoczenie dla paneli. Zaliczymy do nich inne budynki z sąsiedztwa, a także kominy, anteny, słupy, a nawet drzewa. Dzięki tym zabiegom łatwiej jest rozplanować rozmiesczenie poszczegolnych fragmentów instalacji.

Nie można zapomnieć też o określeniu azymutu południowej części dachu wraz z kątem nachylenia połaci w stosunku do ziemi. Może się zdarzyć, że części blaszane dachu po latach eksploatacji będą już wysłużone, a montowane panele fotowoltaiczne dla firm to zawsze dodatkowe dla nich obciążenie. Wysłużone elementy dachowe trzeba koniecznie wymienić na nowsze. Krokwie dachowe i inne elementy z drewna nie mogą nosić jakiegokolwiek śladu pleśni.

Fotowoltaika dla firm - jak montować na dachach?

Zasady fotowoltaiki dla firm montowanej na zadaszeniach mówią, że ogniwa powinny być zwrócone w stronę południa, a ich nachylenie w stosunku do gruntu musi określać kąt 30 - 40 stopni. Panele umieszcza się na dachach regularnie i tak, by było ich najwięcej tam, gdzie padają najintensywniejsze promienie słoneczne. Najpopularniejsze w tej chwili instalacje fotowoltaiczne dla firm mają moc około 3 - 5 kWp. Najczęściej mieszczą się na obszarach nieprzekraczających 30 metrów kwadratowych. Koszty montażu wzrastają proporcjonalnie do stopnia trudności inwestycji. Im dach jest bardziej stromy, tym więcej zachodu przy montażu. Ogromnym utrudnieniem są duże zacienienia, wywietrzniki oraz okna dachowe.

W tym wypadku traci się dodatkowy czas na właściwe grupowanie pojedynczych modułów, aby cała instalacja mogła znaleźć się na dachu. Dachy małych budynków firmowych mogą się okazać zbyt małe, by pomieścić rozbudowane moduły fotowoltaiczne bez szkody dla ich konstrukcji. W takich wypadkach najlepiej skupić się na opracowaniu instalacji gruntowej.