Znaczenie pozycjonowania tekstu w projekcie witryny internetowej‍

W świecie obrazów, filmów i animacji widoczność tekstu może wydawać się kwestią drugorzędną. Jednak nawet jeśli nie jest on tak widoczny jak inne elementy witryny, nie da się ukryć, że tekst odgrywa istotną rolę w każdej witrynie i wpływa na jej pozycjonowanie seo. W końcu jest to część witryny, którą odwiedzający będą czytać - i prawdopodobnie zapamiętają - najczęściej. Grafika i efekty wizualne mogą zapaść w pamięć niektórym odwiedzającym, ale szybko o nich zapomną, jeśli nie będą mogli znaleźć tego, czego szukają, lub nie będą w stanie zrozumieć tego, co widzą. Aby upewnić się, że Twoja strona ma wszystko, czego potrzebuje, aby być dostępna i funkcjonalna, musisz poświęcić więcej uwagi pozycjonowaniu tekstu.

Tworzenie hierarchii za pomocą układu i typografii

Każda witryna wykorzystuje tekst do komunikacji z odwiedzającymi - ale niektóre z nich są o wiele bardziej efektywne niż inne dlatego lepiej się pozycjonują. Jak sprawić, by treść Twojej strony była skuteczna? Doskonałym sposobem na kontrolowanie układu tekstu i stworzenie przejrzystej struktury jest typografia. Po pierwsze, należy zrozumieć, że istnieje kilka różnych rodzajów typografii. Istnieją logotypy i znaki firmowe, nagłówki, podtytuły i podpisy, akapity, a w przypadku długich tekstów - także cytaty, odwołania do źródeł i wiele innych elementów.

  • Logo i tekst brandingowy - logo (i ewentualnie nazwa firmy) powinny być zawsze wyświetlane przy użyciu określonej czcionki. Jeśli chodzi o nazwy marek, należy używać różnych czcionek, w zależności od rodzaju czcionki, jaką chcemy zastosować w logo.

  • Typografia nagłówków i podtytułów - Typografia nagłówków i podtytułów będzie się różnić w zależności od tego, czy używasz swojego logo czy nazwy marki. Jeśli używasz swojego logo, czcionka będzie zupełnie inna niż czcionka używana w podtytułach.

  • Akapity - Akapity to miejsce, w którym znajduje się treść witryny, dlatego należy zadbać o to, aby były jak najbardziej czytelne.

Niestety, wielu projektantów wybiera zbyt małe czcionki, co może spowodować, że treść będzie nieczytelna. Jeśli wybierzesz zbyt małą czcionkę, użyj ustawienia "t" w edytorze tekstu, aby ją powiększyć.

Zapewnij odpowiedni kontrast poprzez dobór kolorów

Panuje błędne przekonanie, że ślepota barw jest problemem tylko dla osób o określonej budowie genetycznej. W rzeczywistości ślepota na kolory jest bardziej powszechna, niż mogłoby się wydawać - dotyka około jednej na dziesięć osób. Znaczna część odwiedzających Twoją witrynę może więc mieć problemy z rozróżnianiem kolorów. Dlatego warto upewnić się, że w projekcie witryny zastosowano kontrastujące kolory, które łatwo rozróżnić. I choć może się to wydawać oczywiste, należy pamiętać, że kontrast to nie tylko jasność. Ważne jest, aby tekst był dobrze widoczny, ale należy również pamiętać, że projekt witryny nie będzie się podobał tylko tym, którzy mogą go zobaczyć.