Jak kształtuje się lokalny rynek przedsiębiorców w powiecie żyrardowskim? Spójrzmy na informacje w bazie firm!

Czy warto rozkręcać swój biznes w powiecie żyrardowskim? Na pewno warto się nad tym poważnie zastanowić. Zanim jednak podejmiemy decyzję, dobrze byłoby zaznajomić się z największymi atutami, jakie może zaoferować ta część Polski. Jak kształtuje się tamtejszy rynek firm?

Powiat żyrardowski — co warto o nim wiedzieć?

To niewielka — zarówno pod kątem liczby mieszkańców, jak i powierzchni — jednostka administracyjna, która przynależy do województwa mazowieckiego. Zgodnie z danymi GUS, na obszarze 532 kilometrów kwadratowych mieszka 75 tysięcy osób, co przekuwa się na gęstość zaludnienia wynoszącą 142 osoby na km².

Pod względem powierzchni oraz stopnia industrializacji (60%), bez trudu można porównać tę część Polski ze znajdującym się na Górnym Śląsku powiatem raciborskim, który ma niemal taką samą wielkość, ale mieszka tam o wiele więcej osób, bo ponad 108 tysięcy.

Powiat żyrardowski znajduje się w zachodniej części Mazowsza i graniczy z województwem łódzkim. Jego stolicą jest Żyrardów, gdzie mieszka ponad połowa mieszkańców całego tego obszaru.

Mimo tego, że gmina znajduje się między dwoma wielkimi miastami — Łodzią a Warszawą, to już w XX wieku dynamicznie rozwijał się tutaj przemysł. Do wybuchu II wojny światowej Żyrardów był miastem wielokulturowym, gdzie płynnie przenikała się kultura polska i żydowska.

Na terenie miasta oraz powiatu wciąż działa wiele uznanych firm. Swoje linie montażowe ma tutaj firma jedna z dużych firm produkująca telewizory. W granicach administracyjnych powiatu funkcjonuje też potentat z branży alkoholowej oraz zakład pracy chronionej.

Powiat żyrardowski pełnymi garściami czerpie ze swojego świetnego położenia także i dziś. Doskonale widać zachodzące tam zależności w sieci dróg. Najważniejszą arterią w osi wschód-zachód, jest oczywiście autostrada A2. Mieszkańcy okolicznych gmin mogą szybko dojechać nią do innych miejscowości, korzystając z węzła autostradowego w Morgach. Zarówno do Łodzi, jak i do Warszawy, można dotrzeć w godzinę. Stwarza to doskonałe warunki do rozwijania swojej kariery zawodowej.

Inne ważne arterie komunikacyjne, to droga ekspresowa S8 w kierunku na Rawę Mazowiecką, Droga Krajowa 70, którą szybko dostaniemy się do Skierniewic oraz przecinająca powiat w osi północ-południe, krajowa pięćdziesiątka. Ekosystem uzupełniają dwie drogi powiatowe: 719 oraz 519.

Żyrardów pełni też ważną rolę w transporcie kolejowym. Z tamtejszego dworca można szybko dotrzeć zarówno do stolicy Polski, jak i na Śląsk. Działa tu aż trzech przewoźników: Koleje Mazowieckie, Polregio oraz Intercity, dzięki czemu szybko można stąd dotrzeć do wielu dużych miast w całym kraju.

Komunikację miejską na terenie całego powiatu organizuje Grodzisk Mazowiecki. Na dziś dzień działa tu dziewięć stałych linii autobusowych, dzięki którym mieszkańcy z okolicznych wsi szybko mogą dotrzeć do stolicy powiatu.

Jak rozwijają się firmy w powiecie żyrardowskim?

Wiele wskazuje na to, że zawirowania, jakie zafundowała nam pandemia koronawirusa, powoli odchodzą w niepamięć. Na terenie powiatu żyrardowskiego działa ponad 7100 działalności gospodarczych, zgodnie z danymi profesjonalnej bazy firm ALEO.com.

Niezaprzeczalnym liderem jest tutaj Żyrardów, który przyciągnął do siebie aż 52,7% firm z tego obszaru. Silną pozycję mają też lokalne wsie, gdzie (w ujęciu łącznym) działa aż 2286 (32%) podmiotów. Podium zamyka Mszczonów, gdzie swojej szansy w świecie biznesu upatruje aż 816 przedsiębiorców.

Warto zwrócić też uwagę na to, że między lutym a kwietniem 2022 roku, na terenie powiatu pojawiły się aż 124 nowe działalności gospodarcze. Największą popularnością cieszą się usługi dla firm (29). Podobnie jak w całym kraju, tak i w powiecie żyrardowskim, nie brakuje osób, które swojej szansy na biznes upatrują w sektorze budownictwa (19). Podium zamykają przedsiębiorstwa z sektora usług IT i telekomunikacji.

Powiat żyrardowski — jak wyglądają szanse na rozwój?

Jest bardzo prawdopodobne, że zarówno miasto Żyrardów, jak i okoliczne gminy, będą rozwijały się bardzo dynamicznie. Bardzo dużą rolę odgrywa bliskość dwóch wielkich ośrodków miejskich, do których można dotrzeć zaledwie w godzinę.

To ogromny atut zarówno dla mieszkańców, jak i dla firm, których nie stać na zakup działki inwestycyjnej w Łodzi, Warszawie, czy Grodzisku Mazowieckim, a jednocześnie chcą korzystać z bliskości autostrady oraz centralnego ulokowania na mapie Polski.