Hulajnogi i quady pod komunijną choinką mogą skończyć się wypadkiem

FOT. KPP w Żyrardowie
Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami hulajnogi elektryczne i quady coraz częściej wyjeżdżają na drogi, chodniki i trasy rekreacyjne. Policja z KWP zs. w Radomiu przypomina, że nie są to zabawki, a ich użytkowanie wiąże się z konkretnymi obowiązkami. Funkcjonariusze ostrzegają też rodziców, bo te pojazdy coraz częściej trafiają do dzieci jako prezenty komunijne.
Na hulajnodze elektrycznej nie ma miejsca na przypadek. Policjanci wskazują, że podstawowym miejscem jazdy jest droga dla rowerów. Jezdnia wchodzi w grę tylko wtedy, gdy nie ma takiej infrastruktury i obowiązuje tam ograniczenie do 30 km/h. Chodnik pozostaje wyjątkiem, a wtedy kierujący musi jechać powoli i ustępować pieszym. Pojazd powinien być też prawidłowo wyposażony - w światła, odblaski, dzwonek i sprawny hamulec.
Zasady są równie twarde przy parkowaniu. Hulajnoga nie może blokować ruchu pieszych, a wolny chodnik musi mieć co najmniej 1,5 m szerokości. Zakazane jest korzystanie z telefonu podczas jazdy, przewożenie pasażerów i ładunku, holowanie innych pojazdów oraz przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych - w takiej sytuacji trzeba zejść i przeprowadzić pojazd. Maksymalna prędkość wynosi 20 km/h, a jazda po alkoholu oznacza takie same konsekwencje jak dla rowerzystów. Policja przypomina też, że dzieci do 13. roku życia nie mogą jeździć hulajnogą po drogach, z wyjątkiem strefy zamieszkania i tylko pod opieką dorosłego. Od 3 czerwca ma obowiązywać także kask dla osób do 16. roku życia.
Quady podlegają innym zasadom, ale ryzyko jest tu jeszcze większe. Policjanci dzielą je na czterokołowce lekkie - do 350 kg i z prędkością konstrukcyjną do 45 km/h - oraz czterokołowce przeznaczone do przewozu osób lub ładunków. Do kierowania potrzebne są odpowiednie uprawnienia - AM od 14 lat dla lekkich czterokołowców, B1 od 16 lat dla wszystkich czterokołowców, a B od 18 lat. Pojazd musi być zarejestrowany, mieć ważne OC i być sprawny technicznie.
Na quadzie obowiązuje też kask, chyba że pojazd ma kabinę i pasy. Dziecko do 7 lat można przewozić z prędkością do 40 km/h, a wjazd na autostrady i drogi ekspresowe jest zakazany. Policjanci podkreślają, że quady są szybkie i zwrotne, a jazda w trudnym terenie wymaga doświadczenia. Brak umiejętności może skończyć się wywrotką i ciężkimi obrażeniami.
Policja widzi tu prosty problem - sprzęt, który wygląda jak modny prezent, bardzo łatwo zamienia się w źródło kłopotów. Wymierzoną karę, uraz albo poważny wypadek potrafi wywołać zwykłe lekceważenie zasad. Dlatego funkcjonariusze z Radomia przypominają, że bezpieczeństwo najmłodszych zaczyna się nie od samego zakupu, ale od odpowiedzialności dorosłych.
na podstawie: KPP w Żyrardowie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KPP w Żyrardowie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Skoki po dachach aut skończyły się stratą 6800 zł w Mszczonowie

Żyrardów pod lupą studentów AGH. Fabryczne dziedzictwo stało się lekcją rewitalizacji

Nowa hala przy SP nr 7 już działa. Szkolny sport zyskał mocne zaplecze

Żyrardów szykuje plan na upały i ulewy. Dokument czeka na uwagi mieszkańców

Pakiety medyczne a dostęp do specjalistów – jak wybrać opiekę dopasowaną do potrzeb?

Weekend na żyrardowskich drogach zakończył się wypadkami i ciężkim urazem na hulajnodze

Czerwiec w CKŻ - Żyrardów dostaje miesiąc pełen koncertów i spektakli

Żyrardów otwiera Galerię Resursa dla twórców z pomysłem na własną sztukę

Sławomir Kolo świętuje 50 lat pracy twórczej w Galerii Resursy

Muzeum Lniarstwa szykuje weekend z krosnami żakardowymi i Industrialną Zagrodą

Muzeum Lniarstwa szuka dawnych pracowników. Chce ocalić fabryczne wspomnienia

Żyrardowskie plastyczki znów błyszczą w Złotej Gwiazdce

Młodek w 2014 roku - od sceny w Żyrardowie po nagrody z daleka

Magda Lechniak znów zachwyciła - świąteczna kolęda przyniosła kolejne laury
Przydatne dane teleadresowe
- Komisariat Policji w Mszczonowie - kontakt, dzielnicowi, rejonowe
- Mszczonowski Ośrodek Kultury - kontakt, kino, zajęcia i bilety
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żyrardowie - kontakt, filie, karta i godziny
- Komenda Powiatowa PSP w Żyrardowie - kontakt, JRG, odbiory przeciwpożarowe
- Dom Pomocy Społecznej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Żyrardowie - przyjęcie, opłaty, kontakt
- Powiatowy Zarząd Dróg w Żyrardowie - kontakt, drogi powiatowe, dostępność
