Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał kierowca volkswagena zatrzymany wczoraj przez policjantów żyrardowskiej drogówki do kontroli drogowej. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności

Wczoraj (17.01), policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji Żyrardowie zatrzymali do kontroli kierującego volkswagenem. Podczas kontroli funkcjonariusze wyczuli od 43-latka woń alkoholu. Badanie wykazało, że kierujący ma w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz o losie nieodpowiedzialnego kierującej zdecyduje sąd.

Przypominamy:

•  kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 (Art. 178a. KK).

•  kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (Art. 244 KK)

Dodatkowo jeżeli osoba była wcześniej skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego sąd orzeka świadczenie pieniężne  na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 000 złotych, do 60 000 złotych.

Po raz kolejny apelujemy do kierowców, aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, narażamy siebie na niebezpieczeństwo, a także stajemy się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ działanie alkoholu upośledza zdolności psychofizyczne, w tym koordynację ruchową, czy odbieranie bodźców wzrokowych i słuchowych, wydłuża czas reakcji oraz zaburza zdolność racjonalnej oceny sytuacji drogowej.

Jeśli widzisz podejrzanie zachowującego się kierowcę, który może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków, natychmiast powiadom policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nie zwlekaj, Twoja reakcja może uratować czyjeś życie.

Autor: st. sierż. Patrycja Sochacka