Żyrardowscy policjanci kolejny raz uczestniczyli w kampanii profilaktycznej „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Działania dla poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych prowadzone są od września na terenie całego powiatu żyrardowskiego. Do dzisiaj w akcję włączyły się liczne grupy przedszkolaków.

Przejścia dla pieszych, czyli tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak pokazują statystyki na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków.

Najczęściej sprawcami wypadków z udziałem pieszych są kierowcy, którzy zapominają, bądź nie respektują obowiązków jakie mają podczas zbliżania się do przejścia. Kierujący powinien zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach. Kierowca również zobowiązany jest do obserwacji sytuacji na drodze, ponieważ w każdej chwili na przejście może wejść pieszy, np. dziecko, które nie ma jeszcze takiej wiedzy, wyobraźni czy przewidywalności.

Dlatego funkcjonariusze z żyrardowskiej komendy biorą udział w kampanii „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Myśl przewodnia kampanii to „kulturalny i bezpieczny kierowca zachowuje szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest partnerem na drodze”.

Najmłodsi wzięli udział w zajęciach poświęconych bezpieczeństwu na drodze. Policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego zachowania na drodze oraz przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych.

Tym razem w kampanii chętnie wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 5 oraz z Przedszkola nr 8 w Żyrardowie.Autor: sierż  Julia Szczygielska