Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Żyrardowscy mundurowi przez cały rok prowadzą różnego rodzaju działania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Tym razem policjanci wydziału ruchu drogowego oceniali wiedzę i umiejętności uczniów szkoły podstawowej we Franciszkowie podczas egzaminu na kartę rowerową.

W ostatnich dniach swoje pierwsze uprawnienia do kierowania uzyskali uczniowie szkoły podstawowowej we Franciszkowie. Egzaminy odbyły się na stworzonym na potrzeby egzaminu placu manewrowym miasteczka ruchu drogowego przy szkole. 

Sprawdzian składał się z kilku etapów, teoretycznego podczas którego dzieci zmagały się z testem wiedzy o przepisach ruchu drogowego oraz praktycznego polegającego na wykazaniu się umiejętnością jazdy rowerem po torze. Do etapu praktycznego przeszły osoby, które zdały pomyślnie test wiedzy. Łącznie do egzaminu przystąpiło 48 uczniów.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, do egzaminu na kartę rowerową może przystąpić uczeń szkoły podstawowej, który ukończył 10 lat.

Wszystkim osobom serdecznie gratulujemy ich pierwszego prawa jazdy :)

W związku z tym, że sezon rowerowy trwa przypominamy i kilku bardzo ważnych zasadach:

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. Aby jazda rowerem była przyjemna warto również przed wyjazdem sprawdzić czy mamy czysty i nasmarowany łańcuch i właściwie dobrane ciśnienie w oponach. Przegląd roweru można  zrobić samemu, ale aby mieć pewność, że jazda po zimowym „postoju” będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego.

Pamiętaj, aby móc poruszać się rowerem po drogach publicznych, to zgodnie z przepisami rower musi być wyposażony w następujące elementy:

  1. z przodu –  co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  2. z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  3. w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej; jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  4. co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  5. w dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku.

Każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Rowerzysta korzystający z drogi dla rowerów i pieszych, ma zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, 
  3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kask ochronny, co prawda nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa warto go zakładać. Pamiętaj też o elementach odblaskowych – zwiększają one widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego na drogach, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo.

sierż. Monika Michalczyk