Seminarium o dziedzictwie technicznym i przemysłowym Żyrardowa zaprasza
Żyrardów stawia na edukację o dziedzictwie przemysłowym! Już dzisiaj o godzinie 15:00 odbędzie się seminarium naukowe, które zgłębi tematykę zabytków techniki i przemysłu. Spotkanie, zainicjowane przez Prezydenta Miasta, Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, oraz Polski Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego TICCIH, to świetna okazja do poznania lokalnej historii i jej znaczenia dla współczesności.
  1. Seminarium odbędzie się w Resursie przy ul. 1 Maja 45.
  2. W programie przewidziano serię referatów ekspertów od godz. 15:00 do 16:10.
  3. Dyskusja z udziałem publiczności zaplanowana jest na godz. 16:10.
  4. Wstęp na wydarzenie jest wolny, co umożliwia szeroki dostęp dla wszystkich mieszkańców.

W trakcie seminarium uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać fascynujących referatów na temat unikalnego dziedzictwa przemysłowego naszego miasta. Maria Badeńska-Stapp poruszy kwestię wykorzystania dziedzictwa technicznego dla rozwoju Żyrardowa, natomiast Artur Zbiegieni opowie o historycznych mostach żeliwnych, w tym o najstarszym żeliwnym moście w Krzeszowicach. Piotr Gerber z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska skupi się na ochronie zabytków przemysłowych w Polsce. Jacek Dąbrowski natomiast przedstawi krajowy program ochrony zabytków.

To wyjątkowa okazja, aby zrozumieć, jak ważne dla tożsamości miasta są jego przemysłowe korzenie i jak możemy je wykorzystać dla przyszłych pokoleń. Wszystkich zainteresowanych historią i zachowaniem dziedzictwa kulturowego zachęcamy do uczestnictwa w seminarium. To także czas na to, aby mieszkańcy mogli aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat przyszłości zabytków w naszym mieście.


Na podstawie: Urząd Miasta Żyrardów