Policja Żyrardów: Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą!
Jak prognozuje IMGW, w najbliższych dniach dla całego kraju przewidywane są wysokie wartości temperatur (powyżej normy wieloletniej). Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo, apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach akwenów. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, wobec którego należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i rozsądek!
Podczas minionego tzw. długiego weekendu odnotowano utoniecie 20 osób , w tym do 15. zdarzeń doszło podczas kąpieli. Od początku wakacji na terenie całej Polski utonęło już 137 osób!, natomiast od początku roku - 270. Tych wypadków można było uniknąć. Policja ponownie apeluje o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą.
Jak pokazują dane statystyczne, częstą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nawet niewielka ilość alkoholu może okazać się przyczyną tragedii. Inne przyczyny utonięć to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak.
Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:
- korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik,
- nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego,
- nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
- dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie,
- przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby.
Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich!
(Biuro Prewencji KGP)
![]()
Ostatnie Artykuły

Jechał od krawędzi do krawędzi. Świadkowie zabrali mu kluczyki w Cygance

Ojciec wiózł syna na egzamin. Po drodze stracił prawo jazdy

W Żyrardowie drewniani bohaterowie wychodzą z pracowni na wystawę

Sierpniowa Dyskoteka z Gwiazdami roztańczy Żyrardów

Żyrardów na dwóch kółkach - 32 kilometry rodzinnej przygody

Sierpień w Żyrardowie zapowiada koncerty, kino i kulturę w plenerze.

Wakacje na mazowieckich drogach. Ponad 460 kierowców po alkoholu

Wyskoczył przez okno przed policjantami. Na posesji ukrywał 12 jednośladów

Nagle skręcił w lewo. 12-latek na hulajnodze zderzył się z Fordem

Szkoła rodzenia przed porodem - czy to konieczność w 2026 roku?

Upał w Żyrardowie groźny dla dzieci i kierowców. Policja ostrzega

Montaż klimatyzacji na własną rękę? To może skończyć się wysoką karą

Wakacje bez ryzyka - policjanci z Żyrardowa uczą dzieci reagować

Plan ogólny Żyrardowa trafia pod ocenę mieszkańców
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żyrardowie - kontakt, godziny i nadzór sanitarny
- Komenda Powiatowa PSP w Żyrardowie - kontakt, JRG, odbiory przeciwpożarowe
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żyrardowie - kontakt, filie, karta i godziny
- Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wiskitkach - adresy, godziny, karta i wypożyczanie
- Powiatowy Zarząd Dróg w Żyrardowie - kontakt, drogi powiatowe, dostępność
- Urząd Miasta i Gminy Wiskitki - kontakt, godziny, wydziały, e-usługi
