Najciekawsze miejsca na urlop w Dalmacji południowej

Wybrzeża i góry Dalmacji Południowej słyną z majestatycznych widoków, błękitnej wody oraz licznych zabytków, których historia sięga nawet czasów rzymskich. Co warto zobaczyć podczas wizyty w tej części Chorwacji? Przedstawiamy najciekawsze miejsca na urlop w Dalmacji Południowej!

Dubrownik

Dubrownik to, obok Splitu, najsłynniejsze miasto w Dalmacji Południowej. Słynie pięknej starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale też z piaszczystych plaż, życia nocnego oraz corocznego Letniego Festiwalu, na który zjeżdżają turyści z całego świata. Jakie są najważniejsze atrakcje w Dubrowniku?

Zwiedzanie miasta warto zacząć od Stradun, czyli głównej ulicy starówki. Wzdłuż arterii znajdują się liczne restauracje oraz kluby, ale też szereg ciekawych zabytków, włącznie z Klasztorem Franciszkanów oraz okazałym Pałacem Rektorów, w którym mieści się Muzeum Dubrownika, wystawiające bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią miasta. Obowiązkowym elementem wizyty w mieście jest spacer wzdłuż murów. Do dzisiaj zachowały się niemal dwa kilometry średniowiecznych umocnień. Największe wrażenie robi brama Pile, która posłużyła jako scenografia do wielu popularnych filmów, w tym do "Gry o tron".

Nad Dubrownikiem góruje potężne wzgórze Srđ. Roztacza się z niego imponujący widok na miasto, ale też na Adriatyk. Na szczycie znajduje się zabytkowy, biały krzyż oraz kilka niewielkich kapliczek. Największą atrakcją jest jednak sposób dostania się na wzgórze Srđ. Można to zrobić pieszo, ale na szczyt wjeżdża turystyczna kolejka linowa Cable Car. Przejazd nią na pewno dostarczy wiele niezapomnianych wrażeń!

Wyspa Korčula

Korčula to jedna z kilku dużych wysp położonych na wybrzeżu Dalmacji Południowej. Słynie z pięknych widoków, licznych zabytków i atrakcji turystycznych, które spodobają się miłośnikom muzyki oraz dobrego wina. Najważniejszą miejscowością na wyspie jest Vela Luka – nadmorski kurort z licznymi plażami oraz portem dla jachtów. Ale na wybrzeżu oraz w głębi wyspy znajdują się też mniej popularne, spokojniejsze miejscowości, w tym Blato oraz Smokovica, czyli miejsca słynące z produkcji lokalnego wina, które słynie na całą Chorwację. Na stronie https://nawakacje.eu/wczasy/chorwacja/dalmacja-poludniowa/wyspa-korcula/ znajdziesz wiele ofert wakacji na wyspie Korčula.

Orebić

Orebić to niewielkie miasteczko portowe, położone na samym krańcu półwyspu Pelješac. Miejscowość słynie z pięknych plaż – odwiedzają je turyści, którzy chcą zażyć kąpieli w błękitnej wodzie Morza Adriatyckiego. Ale to nie wszystko, bo w samym mieście znajdują się też ciekawe zabytki, w tym franciszkański klasztor z XVI wieku oraz imponujące Muzeum Morskie, które zbiera eksponaty związane z historią szkutnictwa i podróży po Adriatyku. Na wzgórzach otaczających miasto zachowały się resztki starożytnych, rzymskich murów – można je odkryć, wybierając się na wyprawę jednym z kilku popularnych szlaków. Jeden z nich prowadzi na górę św. Ilja. Szczyt jest położony dość wysoko, przez co wędrówka może być męcząca, ale roztacza się z niego niesamowity widok na Orebić oraz okolicę miasta.

Dalmacja Południowa obfituje w ciekawe atrakcje turystyczne. Dubrownik, Wyspa Korčula oraz Orebić wyróżniają się długą historią, pięknymi widokami oraz plażami i błękitną wodą Adriatyku. To świetne miejsce na aktywny, letni urlop!