W niedzielę policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie uroczyście obchodzili Powiatowe Święto Policji. Z uwagi na 103. Rocznicę powołania Policji Państwowej po uroczystym apelu przygotowany został piknik rodzinny.

Niedzielne uroczystości poprzedziła msza św. w intencji policjantów , która rozpoczęła się o godzinie 10.00 w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia. Po jej zakończeniu pododdział funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie przemaszerował na Plac Jana Pawła II, gdzie odbył się uroczysty apel. Policjantom towarzyszyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej SZEWRON. Po wprowadzeniu na plac sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie. Po chwili na miejsce przybył gospodarz uroczystości- insp. Edyta Marczewska, Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie, która przywitała się ze sztandarem. Kolejnym punktem uroczystości było odegranie hymnu i podniesienie na maszt flagi Państwowej. Aż w końcu nastąpiła długo wyczekiwana przez funkcjonariuszy chwila czyli wręczenie aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe przez Panią Komendant w towarzystwie Starosty Powiatu Żyrardowskiego- Pana Krzysztofa Dziwisza. Następnie pamiątkowe medale wręczył młodszy inspektor Dariusz Brzezicki Przewodniczący Wojewódzkiego Zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Mazowieckiego wraz z starszym aspirantem Rafałem Sałbutem Przewodniczącym Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Komendy Powiatowej Policji, w Żyrardowie które ufundowane zostały przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów. Uroczyście awans ma stopień nadkomisarza otrzymał Pan Rafał Adamek - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie, a na stopień podinspektora Pan Krzysztof Puszcz Komendant Komisariatu Policji w Mszczonowie.  

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Starosta Powiatu Żyrardowskiego – Pan Krzysztof Dziwisz, Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Burmistrz Mszczonowa- Józef Grzegorz Kurek, Wójt Gminy Puszcza Mariańska- Pan Michał Staniak, Wójt Gminy Radziejowice- Pani Urszula Ciężka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie- st. bryg, Mariusz Tymoszewicz, przedstawiciele samorządów lokalnych oraz zaprzyjaźnionych służb, instytucji i organizacji.

Po zakończeniu uroczystego apelu, który odbywał się zgodnie z ceremoniałem policyjnym, wszyscy zostali zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia, a następnie do odwiedzenia pikniku rodzinnego.

Policjanci specjalnie dla mieszkańców przygotowali wiele atrakcji, symulator zderzeń, grę wielkoformatową, alkogogle, narkogogle, swoje stoiska wystawili również Krajowa Administracja Skarbowa przedstawiając pochodzące z przemytu przedmioty, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przypominające o prawidłowych zachowaniach nad wodą, Państwowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna, a także 38 dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej z Sochaczewa z prezentacją używanego sprzętu, 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszenie Familia Kamion. Jednym z głównych punktów wczorajszego pikniku były dioramy oraz pokazy grupy rekonstrukcyjnej SZEWRON.

W tym roku awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało 55 funkcjonariuszy. Warto także wspomnieć, że oprócz wręczonych dzisiaj aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne z okazji Święta Policji przyznane zostały odznaczenia, które zostaną wręczone w najbliższym czasie na uroczystościach rangi wojewódzkiej:

  •  Medalem złotym za długoletnią służbę wyróżniono: Pana Grzegorza Sekułę Inspektora Wydziału Kryminalnego
  • Medalem Srebrnym za długoletnią służbę starszy aspirant Paweł Olszak – Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego
  • Medalem brązowym za długoletnią służbę nadkomisarz Rafał Adamek I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie
  • Brązową odznaką „Zasłużony Policjant” uhonorowany został podinsp. Dariusz Małecki Naczelnik Wydziału Prewencji komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie

 

Awansami z dniem 24 lipca 2022 r. :

na stopień inspektora Policji:

mł. insp. Marczewska Edyta

 

na stopień podinspektora Policji:

nadkom. Puszcz Krzysztof

 

na stopień nadkomisarza Policji:

kom. Adamek Rafał

 

na stopień komisarza. Policji:

podkom. Starczewski Arakadiusz

podkom. Gajewska Anna

 

 

na stopień aspiranta sztabowego Policji:

      st.asp. Węgier Tomasz 

 

na stopień starszego aspiranta Policji:

asp. Hein Anna 

 

na stopień młodszego aspiranta Policji:

sierż.szt. Kieszek Patrycja

sierż.szt. Federowicz Piotr

 

na stopień sierżanta sztabowego Policji:

st.sierż. Kiedrowska Marzena

st.sierż. Michalski Krzysztof

st.sierż. Sakowska Katarzyna

st.sierż. Seta Przemysław

 

na stopień starszego sierżanta Policji:

sierż. Flisińska Paulina

sierż. Gembala Łukasz

sierż. Gniaź Dominik

sierż. Grzejszczyk Ewelina

sierż. Grzywiński Michał

sierż. Jagieła Martyna

sierż. Łempicki Wojciech

sierż. Mroczek Mateusz

sierż. Rynkiewicz Katarzyna

sierż. Sobieraj Katarzyna

sierż. Sochacka Parycja

sierż. Stegienko Damian

sierż. Żurek Monika

sierż. Żurek Łukasz

 

na stopień sierżanta Policji:

st.post. Biernat Justyna

st.post. Dziarnik Stanisława

st.post. Jaworski Seweryn

st.post. Kornacka Aleksandra

st.post. Marjański Tomasz

st.post. Radzikowski Damian

st.post. Sekuła Michał

st.post. Szczygielska Julia

st.post. Szymański Jarosław

st.post. Trych Celina

st.post. Turalski Patryk

st.post. Wasiński Adrian

st.post. Wojcieszek Tomasz

 

na stopień starszego posterunkowego Policji:

 

post. Barszcz Cezary

post. Ćwian Rafał

post. Gacparski Łukasz

post. Gwiazda Damian

post. Kaluga Katarzyna

post. Kantorek Sebastian

post. Koźbiał Jakub

post. Łysiak Patryk

post. Marszałek Bartłomiej

post. Niedziałkowski Michał

post. Niewiarowski Paweł

post. Świątek Sebastian

post. Woźniak Konrad

post. Zając Bartłomiej

post. Ziółek Aleksander

 

Autor: st. sierż. Monika Michalczyk