Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Czym może skutkować źle dopasowany fotel biurowy?

Fotel biurowy to mebel, który ma bardzo duże znaczenie w pracy w pozycji siedzącej. Niestety, wiele osób, w tym pracodawców, nie zwraca odpowiedniej uwagi na dobór właściwych foteli do pracy. Czym może to skutkować?

Stanowisko pracy przy biurku powinno być ergonomiczne. Oznacza to, że powinno umożliwiać bezpieczną, komfortową pracę, która nie będzie powodowała nadmiernego obciążenia dla całego ciała. Ergonomia jest ważna, aby zapobiegać chorobom zawodowym oraz wypadkom przy pracy, dlatego jest ona jednym z kluczowych pojeść w BHP, czyli bezpieczeństwie i higienie pracy.

Źle dopasowany fotel biurowy – czyli jaki?

Fotel biurowy, nawet jeżeli wygląda estetycznie, może nie być ergonomiczny. Wynika to z faktu, że jego konstrukcja może nie być odpowiednio dopracowana, aby sprzyjać wygodnej pracy w pozycji siedzącej.

Nieodpowiedni fotel biurowy to taki, który:

  • nie zapewnia anatomicznego podparcia dla kręgosłupa
  • ma zbyt głębokie albo zbyt płaskie siedzisko
  • nie ma podłokietników
  • nie ma szerokiego zakresu regulacji elementów
  • jest twardy i niewygodny

Korzystanie z takiego fotela biurowego uniemożliwia przyjęcie ergonomicznej pozycji ciała, co prowadzi do pojawienia się wielu niekorzystnych dolegliwości.

Skutki stosowania niedopasowanego fotela biurowego

W pierwszej kolejności nieodpowiednio dopasowany fotel biurowy będzie powodował dyskomfort – głównie w rejonie części lędźwiowej kręgosłupa, czyli w dolnej części pleców. Może pojawić się wtedy ból, który świadczy o nadmiernym przeciążeniu kręgosłupa na skutek stałego przebywania w niewygodnej dla niego pozycji.

W skrajnych przypadkach korzystanie z niewłaściwego krzesła do pracy w pozycji siedzącej może powodować pojawienie się dolegliwości jak zwyrodnienia kręgosłupa, wypadniecie krążka międzykręgowego, skrzywienia kręgosłupa.

Również nieodpowiednio dobrane fotele biurowe mogą powodować obniżenie efektywności i wydajności pracy. Niewygodne krzesło będzie stale wymagało dostosowywania pozycji, co może spowodować brak skupienia na pracy. Także może ono powodować zdenerwowanie, frustrację, co także będzie odbijało się na jakości pracy.

Gdzie kupić dobry fotel do biura?

Wobec tego korzystanie z komfortowego krzesła w pracy siedzącej ma bardzo duże znaczenie. Takie fotele biurowe nie muszą przy tym kosztować sporo. Aktualnie można zakupić je w wielu sklepach, w tym w sklepach internetowych.

Aby praca przy biurku nie powodowała dyskomfortu, a także nie kończyła się nieprzyjemnym bólem pleców, warto zainwestować w dobry, ergonomiczny fotel, który zapewni maksymalny komfort.