Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

„Babciu, mój mąż miał wypadek, musisz nam pomóc”. To właśnie takie słowa usłyszała 58-latka podczas rozmowy z oszustami. Niestety tym razem udało się im namówić „babcię” na pomoc i tak straciła ona 40 000zł.

W miniony piątek do jednej z żyrardowskich seniorek zadzwonił telefon, gdzie po drugiej stronie słuchawki znajdowała się osoba podająca się za wnuczkę. Opowiedziała „babci” historię większości dobrze znaną:

                         „ Babciu, mój mąż miał wypadek samochodowy.

                           Zabrała go policja. Potrzebujemy pieniędzy na kaucję.

                           Pomóż nam.”

58-latka uwierzyła w przedstawioną historię, po chwili umówiła się z oszustem, który miał być kolegą zatrzymanego przez policję mężczyzny, a następnie przekazała 40 000zł.   

Po przekazaniu pieniędzy nikt więcej nie zadzwonił.

 

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców, czy też uratują życie osoby najbliższej. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Pamiętaj !

  1. Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym. 
  2. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” dzwoniąc do kogoś z rodziny.
  3. W razie jakichkolwiek podejrzeń natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.

Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców o zachowanie czujności. Rozmawiajmy z naszymi rodzicami, dziadkami  o tym, że są osoby które mogą chcieć ich oszukać.

 

sierż. Monika Helińska