Otwarcie Kantoru i Urzędu Miasta w nowej siedzibie po 140 latach
Po długich latach nieużytkowania i intensywnych pracach rewaloryzacyjnych, Kantor Główny ponownie otworzył swoje drzwi dla mieszkańców, stając się nową siedzibą Urzędu Miasta. Uroczystość otwarcia była pełna emocji i podziękowań, a nowe funkcje obiektu wzbogacają jego historyczne znaczenie.

Historia Kantoru Głównego od wybudowania do rewaloryzacji

Kantor Główny, zbudowany około 140 lat temu, przez długie lata pozostawał jednym z najważniejszych budynków w mieście. Była to dawna siedziba Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich Hiellego i Dittricha oraz biura zarządu centralnego Zakładów Żyrardowskich. Przez ponad 20 lat budynek stał jednak nieużywany, aż w końcu pięć lat temu rozpoczęto jego rewaloryzację. Dzięki tym pracom, Kantor odzyskał dawną świetność i przekształcił się w nowoczesne centrum administracyjne samorządu.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Urzędu Miasta

21 czerwca 2024 roku był dniem szczególnym dla mieszkańców, gdyż to właśnie wtedy odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Urzędu Miasta w Kantorze Głównym. Prezydent Miasta, Lucjan Krzysztof Chrzanowski, dokonał oficjalnego otwarcia w obecności licznie zgromadzonych gości, w tym parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli duchowieństwa, służb konserwatorskich, wykonawców i projektantów inwestycji oraz mieszkańców. Podczas swojego przemówienia prezydent podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rewaloryzacji budynku, w tym swoim poprzednikom, którzy również rozumieli konieczność ratowania tego zabytku.

Multimedialny Ośrodek Tradycji i Edukacji Kulturalnej jako nowa atrakcja

Jednym z najbardziej ekscytujących momentów uroczystości było otwarcie Multimedialnego Ośrodka Tradycji i Edukacji Kulturalnej (MOTEK), który znajduje się w prawym skrzydle budynku. MOTEK to nowoczesna i nietuzinkowa atrakcja na turystycznej mapie miasta, oferująca interaktywne wystawy i edukacyjne prezentacje. Ośrodek czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 16.30 – 20.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00.

Zmiana siedziby Urzędu Miasta po 108 latach

Po 108 latach funkcjonowania w budynku przy Placu Jana Pawła II, Urząd Miasta przeniósł swoją siedzibę do odnowionego Kantoru Głównego. Od 21 czerwca 2024 roku Kantor pełni rolę miejskiego ratusza. Ta zmiana jest symbolicznym momentem w historii miasta, pokazującym jego rozwój i dbałość o dziedzictwo kulturowe.

Zaproszenie do zwiedzania Kantoru i udziału w Święcie Lnu

Mieszkańcy, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości otwarcia, mają możliwość zwiedzenia Kantoru w sobotę, 22 czerwca, w godzinach 16.00 – 18.00. O przeprowadzonych pracach konserwatorskich opowie Maria Badeńska Stap, która nadzorowała rewaloryzację obiektu. Ponadto, w ramach Święta Lnu, Kantor będzie można zwiedzić również w niedzielę, 23 czerwca, podczas spacerów po osadzie fabrycznej, które poprowadzi Barbara Rzeczycka. Spacery startują sprzed Resursy o godzinie 12.00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia odnowionego Kantoru Głównego i zapoznania się z jego nowymi funkcjami oraz bogatą historią.


Źródło: Urząd Miasta Żyrardów