Jak działają pompy ciepła solanka-woda i czy warto w nie inwestować?

W poszukiwaniu ekologicznych i efektywnych źródeł ogrzewania, wielu inwestorów rozważa instalację gruntowej pompy ciepła, czyli pompy solanka-woda. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Czy ich montaż rzeczywiście się opłaca?

Jak działa pompa ciepła solanka-woda?

Pompy ciepła solanka-woda pobierają energię cieplną z gruntu. W czasie instalacji fachowcy wykonują w gruncie odwierty, w których umieszczają rury ze specjalnego tworzywa. Pełnią one funkcję wymienników ciepła. W rurach – zamontowanych pionowo lub poziomo – płynie solanka, czyli mieszanina glikolu i wody.

Technologia ta wykorzystuje prawa fizyczne, dzięki którym grunt na określonej głębokości przez cały rok zachowuje równomierną temperaturę. Na przykład na głębokości 2 metrów temperatura waha się od 5 do 15°C, zależnie od pory roku, jednak im głębiej, tym wyższa i bardziej stabilna jest jej wartość. Głębokie odwierty sprawiają, że krążąca w rurach solanka może odbierać energię cieplną z gruntu i transportować ją do parownika pompy ciepła.

Warto zaznaczyć, że jest to energia zielona, czyli odnawialna. W przypadku głębokości do 2 metrów do „regeneracji” dolnego źródła ciepła wystarczy promieniowanie słoneczne. W niższych partiach gruntu ponowne gromadzenie ciepła jest możliwe dzięki energii geotermalnej naszej planety.

Poznaj różnice między wymiennikami pionowymi i poziomymi

Wybór między wymiennikami pionowymi i poziomymi zależy m.in. od rozmiarów działki oraz budżetu przeznaczonego na inwestycję.

Wymienniki pionowe nazywa się też sondami. Za pomocą specjalistycznego sprzętu rury są wprowadzane na głębokość około 100 m, a niekiedy nawet głębiej, zależnie od struktury i rodzaju gruntu. Stworzenie odwiertów pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię działki i uzyskać wyższą temperaturę solanki w okresie grzewczym. Przekłada się to na wysoką efektywność grzewczą pompy.

W przypadku działki o dużej powierzchni lub przy ograniczonym budżecie inwestor może zdecydować się na wymienniki poziome, nazywane też kolektorami gruntowymi. Układa się je poniżej strefy zamarzania gruntu, czyli na głębokości 1,2-1,5 m. W tym przypadku uzyskuje się niższą, choć nadal zadowalającą, temperaturę solanki, a koszt inwestycji jest niższy. Efektywność grzewcza tego rozwiązania zależy od specyfiki gruntu – jego nasycenia wodą, zawartości składników mineralnych i porowatości.

Czy warto inwestować w pompy ciepła solanka-woda?

Niezależnie od rodzaju zastosowanego wymiennika, nowoczesna pompa ciepła solanka-woda to jedno z najlepszych urządzeń grzewczych dostępnych na świecie. Doskonałym przykładem są niezawodne i wydajne jednostki marki Stiebel Eltron. Poniżej wymieniamy kilka niekwestionowanych zalet tych urządzeń.

  • Gruntowa pompa ciepła ma wysoki wskaźnik efektywności energetycznej (COP). Pompy o COP = 5 osiągają efektywność energetyczną na poziomie 500%.
  • Eksploatacja urządzenia generuje niskie koszty, co pozwala każdego roku zaoszczędzić na ogrzewaniu.
  • Pompa typu solanka-woda może służyć za jedyne źródło ciepła dla domu jednorodzinnego przez cały rok, nawet przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych.
  • Niektóre urządzenia (na przykład modele Stiebel Eltron z serii HPG-I) nie tylko ogrzewają, ale też chłodzą pomieszczenia i służą do przygotowywania c.w.u.
  • Korzystanie z gruntowej pompy ciepła jest w 100% ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Urządzenie nie generuje spalin i zanieczyszczeń, a jego obsługa jest bardzo intuicyjna.

Jak widać, pompa ciepła solanka-woda to jedno z najbardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych. Wybierając jednostkę wyprodukowaną przez Stiebel Eltron, inwestujesz w wysoką jakość i najlepsze technologie. Już dziś zapoznaj się z ofertą tej firmy i dołącz do zadowolonych użytkowników gruntowych pomp ciepła.