Żyrardowscy policjanci prowadzą działania w ramach mazowieckiej kampanii „Świadomy – Czujny – Bezpieczny”, która ma na celu podniesienie świadomości lokalnej społeczności na temat czyhających zagrożeń ze strony oszustów.

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie w ramach kampanii „Świadomy – Czujny – Bezpieczny” spotkali się z seniorami z Uniwersytetu III Wieku i przeprowadzili spotkanie poświęcone bezpieczeństwu seniorów. Omówiono tematykę związaną m.in. z przestępstwami metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Przedstawiono wydarzenia w jakich seniorzy najczęściej padają ofiarą złodziei oraz oszustów. Policjanci przestrzegali również przed zbytnią ufnością wobec obcych osób oraz o przemyślanych i bezpiecznych zakupach przez Internet. Ponadto wskazali na jakie aspekty należy zwrócić uwagę dokonując zakupów internetowych, aby nie paść ofiarą oszustw.

 

Oszuści mogą niestety wykorzystać dobre serce i bez skrupułów zabrać oszczędności życia. Pamiętajmy, że jeżeli zadzwoni osoba podająca się za policjanta lub prokuratora z prośbą o przekazanie lub wpłacenie pieniędzy to możemy być pewni, że jest to oszustwo. Policja nigdy nie prosi telefonicznie o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W przypadku otrzymania telefonu od osoby, która np. podaje się za krewnego należy nie podejmować żadnych kroków w kierunku przekazywania pieniędzy. Każdą taką rozmowę należy jak najszybciej zakończyć i dopiero wtedy zadzwonić pod numer alarmowy informując o otrzymanym telefonie.

 

sierż. Julia Szczygielska