Żyrardowscy policjanci kilka razy w miesiącu przyjmują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Zakupy w Internecie, to wygodna forma kupowania i sprzedawania przeróżnych rzeczy, ale jak wszędzie należy być ostrożnym, aby nie dać się oszukać.

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest do pracy, nauki, wymiany informacji, zakupów internetowych lub jako forma relaksu. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które za jego pomocą popełniają przestępstwa. Za pośrednictwem Internetu, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniana jest cała gama różnego rodzaju przestępstw, jednak użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości.

Żyrardowscy policjanci klika razy w miesiącu przyjmują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Biorąc pod uwagę tylko ten tydzień do Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie zgłosiły się kolejne trzy osoby, które zostały oszukane. Najczęściej zamawiane towary to telefony komórkowe, sprzęt elektroniczny, oraz odzież.

Jak się ustrzec oszustwa?

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na „super okazje”. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku, gdy mieszkamy daleko zapytajmy czy po towar można zgłosić się osobiście. Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym, w przypadku oszustwa będzie ono bezcennym dowodem kontaktów. Wybierajmy opcję zapłaty przy odbiorze. Zachowanie zasady ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci.

st. sierż. Monika Michalczyk