Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie?

Chwasty to zmora wielu ogrodników i działkowiczów, którzy chcieliby cieszyć się dorodnymi i zdrowymi uprawami. Zabierają one roślinom cenne składniki odżywcze i niestety bardzo szybko się rozmnażają. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ich pozbycie się. W tym artykule poznamy niektóre z nich.

Chemiczne środki chwastobójcze

Oczywiście jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się chwastów jest stosowanie chemicznych środków, czyli herbicydów. Wyróżniają się one dużą skutecznością, a stosowane według zaleceń nie będą niebezpieczne dla innych roślin. Najczęściej wykorzystywany jest herbicyd selektywny, którego używa się miejscowo. Na rynku znajdziemy jeszcze herbicydy nieselektywne, jednak te niszczą wszystko na swojej drodze, więc powinno się je stosować jeszcze przed posianiem roślin. W sklepach znajdziemy różne rodzaje chemicznych środków – jedne działają jedynie w miejscu bezpośredniego kontaktu z chwastem, wypalając go w tym miejscu, a jeszcze inne wnikają w głąb rośliny i niszczą jej korzenie.

Jak pozbyć się chwastów bez chemii?

Jedną z podstawowych metod na pozbycie się chwastów jest pielenie ogródka, czyli ręczne wyrywanie chwastów. Możemy jednak już wcześniej zapobiec nadmiernemu pojawianiu się chwastów. Jak? Poprzez ściółkowanie gleby, czyli pokrywanie wierzchniej warstwy ziemi ściółką organiczną lub nieorganiczną. Ta pierwsza to np. kora czy zrębki drewniane, druga to z kolei folia czy agrowłóknina.

Jeśli to nie pomoże, a nie chcemy stosować chemicznych oprysków z obawy o skażenie roślin uprawnych, możemy zastosować bardziej naturalne sposoby, które z pewnością znamy z kuchennych zastosowań. Będą one przede wszystkim ekologiczne, a przy okazji bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jak pozbyć się chwastów bez chemii? Do wyboru mamy różne naturalne roztwory, które znane są z szerokiego zastosowania w kuchni czy przy sprzątaniu.

Wśród bardziej popularnych znajdziemy roztwór wody z octem. Ocet znajdziemy praktycznie w każdym domu. Jest tani i ekologiczny. Nie tylko niszczy niepożądane rośliny, ale też odstrasza niektóre owady, jak np. mrówki. Pamiętajmy jednak, by używać go z rozwagą, ponieważ może zniszczyć także nasze rośliny uprawne. Kolejna na liście jest soda oczyszczona, która ma działania chwastobójcze, a przy okazji może rozprawić się ze szkodnikami i chorobami roślin. Składnikiem, który również możemy użyć zarówno w kuchni, jak i w ogrodzie jest sól kuchenna. Podobnie jak ocet i soda ma działanie chwastobójcze, jednak trzeba jej używać rozważnie, ponieważ może też negatywnie oddziaływać na glebę.

Ciekawym produktem, który możemy zastosowań do zwalczania chwastów jest też wódka lub spirytus, które niszczą powłokę woskową liści chwastów, co w następstwie skutkuje poparzeniem słonecznym i obumieraniem.

Czym rozpylać środki przeciw chwastom?

Na rynku znajdziemy zarówno ręczne, jak i akumulatorowe opryskiwacze, które pomogą nam rozpylić środki przeciw chwastom. W przypadku niewielkich ogródków w zupełności wystarczą urządzenia ręczne. Jednak ich największą wadą jest fakt, że musimy je ręcznie pompować, co nie zawsze gwarantuje stałe ciśnienie. Dużo lepszym wyborem może być więc opryskiwacz akumulatorowy. Do wyboru mamy zarówno duże modele plecakowe, których pojemność wynosi ok. 15-20 litrów, jak i mniejsze naramienne ze zbiornikami ok. 5 l, np. Karcher PSU 4-18. Są one bardzo łatwe w obsłudze i utrzymują stałe ciśnienie, które gwarantuje równomierne rozpylenie środków chwastobójczych na całej powierzchni. Na jednym akumulatorze mogą pracować nawet kilka godzin, dlatego też spokojnie wystarczą na zrobienie oprysku w całym ogrodzie.