Poradnik dla myśliwych: jak dbać o swój sztucer myśliwski

Wysokiej jakości broń myśliwska to chluba każdego pasjonata polować: zarówno tego, który jest już wprawiony w łowach, jak i początkującego myśliwego. Nie jest to jednak relikt do położenia w gablocie, ale użyteczny sprzęt, który ma umożliwić oddanie szybkich i precyzyjnych strzałów.
Aby broń nie sprawiła na niespodzianki w łowisku i mogła posłużyć przez wiele lat, niezbędne jest jej prawidłowe przechowywanie oraz konserwacja. Jak dbać o sztucer myśliwski? Jak często go czyścić i czym konserwować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest sztucer myśliwski?
To broń kulowa wyposażona w lufę gwintowaną, wykorzystywana najczęściej podczas polowań na większą zwierzynę. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje sztucerów myśliwskich:
- powtarzalne,
- półautomatyczne.
W dobrych sklepach myśliwskich bez problemu dobierzemy sznaucer dla mężczyzn czy kobiet, a także dla początkujących i bardziej zaawansowanych użytkowników.
Jak często powinno czyścić się broń myśliwską?
Złota zasad mówi, że powinno się to robić po każdym powrocie ze strzelnicy czy polowania, nawet jeśli broń nie była w tym czasie w użytku, a więc zawsze. Najlepiej robić to możliwie jak najszybciej, będąc jeszcze w terenie.
Ten wielofunkcyjny preparat doskonale nadaje się do czyszczenia i konserwacji różnych powierzchni. Co więcej, dostępny jest także w wygodnej formie sprayu, co znacznie ułatwia czyszczenie lufy, a także sprawia, że można mieć go zawsze przy sobie pod ręką. Nie tylko chroni przed rdzą i korozją metalowe elementy borni, ale także świetnie usuwa wszelkie zabrudzenia oraz nadaje się do mycia optyki.
Czym czyścić elementy drewniane?
Konserwując drewniane części broni, najlepiej jest posłużyć się środkami dedykowanymi do ochrony drewna , olejem niejadalnym lub mieszanką olejów (np. lnianego ze słonecznikowym).
Wycior, JAG, szczotka i co jeszcze?
Poza zaopatrzeniem się w odpowiednie środki czyszczące w dbaniu o sztucer myśliwski pomogą także praktyczne akcesoria:
- skrzynka (box) do przechowywania rzeczy oraz stabilizacji broni podczas jej czyszczenia,
- szczotka lub skrobaki do czyszczenia broni,
- filcowe wałeczki,
- adapter/końcówka do wyciora (JAG),
- wycior mosiężny,
- bawełniane patche, miękka szmatka lub filcowe przecierki.
Czy broń, z której nie było strzelane, także należy czyścić?
Niejedna osoba mogłaby się zdziwić, co takie potrafi zostawić w lufie kurz, a nawet skraplająca się woda. Broń, która nie była używana podczas wyjścia w teren, także wymaga czyszczenia. Od czasu do czasu należy dokonać także konserwacji broni myśliwskiej, której po prostu z jakichś przyczyn nie używamy. Przedłuży to jej żywotność oraz zapobiegnie uszkodzeniu mechanizmów. Broń, która długo leży nieużywana, ma tendencję do zacinania się. Bardzo ważne dla prawidłowego działania sztucera jest także jego odpowiednie przechowywanie. W tym celu warto zaopatrzyć się o dedykowany futerał (najlepiej z miękkim, polarowym wypełnieniem).
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski