Dlaczego warto sprawić, by komarzyca ciemna zagościła w naszym ogrodzie

Komary dają się nam we znaki szczególnie w okresie wiosenno-letnim. W domu próbujemy radzić sobie z nimi korzystając ze specjalnych środków odstraszających, ale często bywa, że to zbyt mało, by uporać się z nieproszonymi gośćmi. Aby skutecznie odstraszyć nielubiane komary, warto pomyśleć o znalezieniu miejsca dla rośliny, jaką jest komarzyca ciemna.

Komarzyca ciemna – czym się charakteryzuje?

Roślina, którą znamy jako komarzyca ciemna, nie jest wymagająca w uprawie, za to doskonale odstrasza komary. Dzieje się tak za sprawą zapachu, który wydziela. Dla człowieka jest on prawie niewyczuwalny, dopiero po potarciu listków da się poczuć lekkie nuty kamforowe. Na komary ten aromat działa jednak wyjątkowo odstraszająco, podobnie jak i na ćmy.

Plektrantus – co warto wiedzieć o komarzycy?

Komarzyca, czyli roślina znana jako plektrantus koleusowaty, pochodzi z południowych części Afryki i Azji. Nadaje się do uprawy domowej. Można znaleźć dla niej miejsce zarówno na parapecie balkonu, tarasu, jak i w ogrodzie.

Jest to gatunek niewymagający w uprawie, a właściwie pielęgnowany cieszy domowników i użytkowników ogrodu przez długi czas. Zwykle jednak komarzycę uprawia się jako roślinę jednoroczną.

Nie wygląda ona spektakularnie, ale jest w stanie ciekawie się prezentować w zestawieniu z innymi roślinami, np. pelargoniami, tworząc oryginalne kompozycje. Warto uprawiać ją w doniczce nadającej się do podwieszenia, ponieważ wraz ze wzrostem roślina przyjmuje formę zwisającą.

Kwiat komarzyca – uprawa

Kwiat komarzyca potrzebuje odpowiedniej ilości światła, aby rozwijał się gęsto i bez powstawania nieciekawych przerw między liśćmi. Roślina lubi mieć wolną przestrzeń wokół siebie. Potrzebuje również codziennego podlewania, jednak należy regularnie usuwać nadmiar wody pozostający w podstawce, ponieważ pojawi się ryzyko gnicia korzeni.

W sezonie letnim komarzycę należy podlewać wodą z dodatkiem nawozu przeznaczonego do stosowania w przypadku roślin doniczkowych bądź o zielonych liściach.

We wrześniu lub październiku komarzycę trzeba przenieść do pomieszczenia, w którym będzie miała ona niewielki dostęp do promieni słonecznych, za to temperaturę na poziomie około 14 stopni Celsjusza. Należy również pamiętać o skróceniu pędów przed okresem zimowania.

Komarzyca – odmiany, które warto znać

Komarzyca to kwiat odstraszający komary, który występuje w różnych odmianach. Najczęściej spotykana jest odmiana Variegata, która ma zielone liście z białymi, pofalowanymi brzegami. Wśród innych odmian komarzycy wymienia się:

  • komarzycę Nico, czyli fioletową
  • komarnicę Cilatus – zieloną o białych plamkach
  • pokrzelicę Elf, która występuje w dwóch odcieniach zieleni
  • komarzycę Green Mountain, która charakteryzuje się kolorystyką biało-żółto-zieloną.

Skuteczne odstraszanie komarów, możliwość tworzenia efektownych zestawień z innymi gatunkami roślin, a także prosta uprawa sprawiają, że komarzyca chętnie gości w naszych domach, na balkonach, tarasach i w ogrodach.