Opieka osób starszych – jak zostać wykwalifikowanym opiekunem?

Starzejące się społeczeństwo oznacza, że na rynku nie tylko krajowym, ale i zagranicznym pojawia się coraz większa potrzeba zatrudniania opiekunów osób starszych. Kandydaci mogą liczyć na sporo ofert pracy, dobre wynagrodzenie, a do tego pomoc w organizacji wyjazdu, udzielaną przez agencję, która zatrudnia opiekunów. Jak zostać wykwalifikowanym opiekunem? Czy niezbędny jest kurs?

Opieka osób starszych – z czym to się wiąże?

Przyszły kandydat powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, z czym wiąże się praca, jaką jest opieka osób starszych. Sprawowanie opieki nad seniorem wymaga bowiem nie tylko siły fizycznej, ale i odporności psychicznej.

Osoby starsze wymagają opieki w różnym zakresie. Wszystko zależy od tego, z jakimi schorzeniami się zmagają, gdzie mieszkają, z czym mają największy problem i czy do ich dyspozycji jest również ktoś z rodziny lub pielęgniarka.

Niezależnie jednak od stanu zdrowia seniora, a także jego kondycji czy oczekiwań, opiekunka zwykle musi się liczyć z co najmniej kilkutygodniowym pobytem w mieszkaniu bądź domu starszej osoby. Nierzadko przez całą dobę zajmuje się seniorem, co oznacza konieczność posiadania dobrej kondycji psychicznej. Gdy zaś pacjent potrzebuje codziennej pomocy przy czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych, nie obejdzie się również bez dobrej kondycji fizycznej.

Opiekunka starszych osób – czy potrzebny jest kurs?

Opiekunka osób starszych to osoba, od której w wielu przypadkach wymaga się doświadczenia w pracy, a także znajomości języka obcego przynajmniej w stopniu podstawowym. Można zatem zrobić kurs, który ułatwia znalezienie pracy, jest przy tym potwierdzeniem nabytych umiejętności. Warto jednak pamiętać, że to nie odgórny wymóg i nie przekreśla odnalezienia się w tej branży, gdy nie ma się go na koncie.

Jeśli jednak kandydatce zależy na tym, aby poszerzyć swoje umiejętności, wiedzę, lepiej radzić sobie w opiece nad seniorem, warto, aby rozważyła ukończenie takiego kursu. Coraz częściej tego typu formę nauki udostępniają agencje zatrudniające opiekunki. Można również liczyć na dofinansowane kursy języka obcego, dzięki czemu w późniejszym czasie łatwiej o znalezienie dobrze płatnego zajęcia.

Opiekunka seniora – jakie są jej obowiązki?

Szczegółowe obowiązki i zadania, z którymi mierzy się opiekunka seniora, zależą od indywidualnych potrzeb osoby starszej. Najczęściej jednak jest to pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, w pielęgnacji czy utrzymaniu higieny ciała, a także w zrobieniu zakupów lub prowadzeniu domu.

Opiekunka może również trafić na ofertę zatrudnienia, w której wymagane jest prawo jazdy, aby dowozić seniora do lekarza, na rehabilitację bądź na rozmaite zajęcia. To, co zaś powtarza się w znaczącej części ogłoszeń o pracę jako opiekunka, to dotrzymanie towarzystwa starszej osobie.

Wykwalifikowany opiekun to zatem nie tylko ten, który ma na swoim koncie kursy. Warto jednak pomyśleć o ich zrobieniu, aby jeszcze lepiej poznać tę branżę, odnaleźć się w środowisku seniorów i sprawnie pomagać im w codziennym funkcjonowaniu.