Buty robocze: jakie są wymagania i normy bezpieczeństwa?

Buty robocze to jeden z kluczowych elementów strojów pracowników. Chronią stopy przed wszelkimi uszkodzeniami i zapewniają komfortowe wykonywanie swoich obowiązków. Dowiedz się, jakie wymagania muszą spełniać buty, aby nadawały się do pracy!

Jakie są normy bezpieczeństwa butów roboczych?

Buty do pracy można podzielić na trzy kategorie – buty bezpieczne, ochronne i zawodowe. Każde z nich oznacza się inną normą bezpieczeństwa. Buty bezpieczne mają oznaczenie PN-EN ISO 20345. Ich cechą charakterystyczną są elementy zabezpieczające w miejscu palców, które chronią przed urazami w wyniku upuszczenia na stopę ciężkiego przedmiotu.

Buty ochronne oznacza się normą PN-EN ISO 20346. Są one podobne do butów bezpiecznych, ale chronią nieco słabiej przed uderzeniami. Modele zawodowe to te z normą PN-EN ISO 20347 i to właśnie te buty nazywa się roboczymi. Nie mają one aż takich wzmocnień jak ochronne czy bezpieczne, ale pozwalają na wystarczające zabezpieczenie przed urazami w codziennej pracy, która nie stanowi bardzo wysokiego zagrożenia.

Buty robocze mogą występować w wielu krojach i wybiera się je w zależności od potrzeb poszczególnych pracowników. Można kupić m.in. trzewiki, półbuty czy modele z przedłużoną cholewką. Poza normami do określania specyfikacji danych par dodaje się także symbol litery S z różnymi cyframi. Mogą one oznaczać m.in. antypoślizgową podeszwę, wodoodporną membranę czy nieprzebijalną wkładkę.

Jakie cechy muszą mieć buty robocze?

Buty robocze muszą przede wszystkim chronić przed uderzeniami czy zmiażdżeniami palców. Materiał, z którego się je wykonuje, musi być na tyle mocny, aby wytrzymywać np. ciężar upadających przedmiotów. Do ochrony palców stosuje się podnoski. Podeszwy powinny być antypoślizgowe, aby pracownik nie przewracał ani nie potykał się na śliskiej powierzchni.

Każda para powinna być solidna i zgodna z zasadami BHP. Mimo zastosowanych środków ochronnych buty nie mogą powodować dyskomfortu i muszą umożliwiać komfortową pracę bez uciskania. Niektóre modele mają właściwości amortyzujące czy odporność na bardzo wysoką temperaturę.

Buty robocze – gdzie i komu się przydają?

Buty robocze przydadzą się wielu pracownikom różnorodnych firm. Często używa się ich na magazynach, halach produkcyjnych, na budowach czy w kopalniach. Jeśli wykonywanie danego zawodu naraża pracownika na uszkodzenia stóp, to pracodawca powinien zapewnić mu odpowiednie zabezpieczenie dopasowane rozmiarowo do jego potrzeb.