Po czym poznać dobry artykuł na serwisie informacyjnym?

W dzisiejszych czasach na wielu serwisach informacyjnych możemy zauważyć artykuły, które nie do końca wydają nam się prawdziwe. Dzieje się tak ponieważ internet coraz bardziej zalewany jest treścią - niekoniecznie dobrą. Tak jak w telewizji, tak i tutaj trudno jest odróżnić dobry artykuł, opisujący prawdziwe zdarzenia czy fakty, od takiego, który został napisany jako tzw. ‘zapełniacz’. Ale jak odróżnić takie artykuły? Jest to zadanie ciężkie jednak nie niemożliwe!

Sprawdź źródło artykułu

Wiadomość prawdopodobnie będzie dokładna, jeśli jej źródłem jest renomowana publikacja lub ekspert. Ale tylko dlatego, że wiadomość powołuje się na źródło, nie oznacza to, że jest ono wiarygodne.

  • Jeśli źródłem jest gazeta lub magazyn bądź portal internetowy, sprawdź reputację tej publikacji. Czy jest ona niezależna, czy też ma reputację promowania określonej ideologii lub programu politycznego?
  • Jeśli źródłem jest organizacja, grupa lub osoba fizyczna, możesz sprawdzić, czy nie ma tam potencjalnego konfliktu interesów.
  • Jeżeli w wiadomości cytuje się na przykład prezydenta Stanów Zjednoczonych, fakt, że nie można ufać faktom podawanym przez prezydenta, nie oznacza, że wiadomość jest fałszywa. Oznacza to raczej, że należy zachować szczególną ostrożność podczas weryfikacji faktów.
  • Jeśli w wiadomości cytowane jest badanie opinii publicznej, zadaj sobie pytanie, jak zostało ono przeprowadzone. Sondaż internetowy z niewielką próbą prawdopodobnie nie odzwierciedla dokładnie opinii publicznej.

Podwójne sprawdzenie w innych źródłach

Kiedy już zidentyfikujesz kilka źródeł wiadomości, którym ufasz, możesz użyć ich do podwójnego sprawdzenia faktów lub twierdzeń w innych historiach.

  • Jeśli historia brzmi zbyt dobrze, by była prawdziwa, lub jeśli pasuje do twoich osobistych uprzedzeń, to warto sprawdzić ją w innych wiarygodnych źródłach.
  • Możesz również śledzić publikacje w mediach społecznościowych, aby zobaczyć, w jaki sposób przekazują one wiadomości. Możesz zauważyć różnice w sposobie, w jaki różne publikacje opisują te same wydarzenia.
  • Jeśli artykuł zawiera fałszywe fakty, możesz go zakwestionować.
  • Możesz również skontaktować się z autorem artykułu i poprosić go o poprawienie błędów.
  • Jeśli artykuł ma mylący nagłówek, możesz zgłosić to do platformy mediów społecznościowych, na której został opublikowany.
  • Ale nie poprzestawaj na tym. Jeśli historia zawiera fałszywe twierdzenia lub mylące informacje, możesz również spróbować ją poprawić, pisząc list do redaktora publikacji.