Czy można wypełnić deklarację podatkową bez wychodzenia z domu?

Progi podatkowe są bardzo interesujące dla każdego, kto składa zeznanie PIT-37. To właśnie próg decyduje o tym, ile podatków trzeba będzie zapłacić za dany rok. Chodzi więc o to, jaka stawka (19 czy 32%) została zastosowana do Twoich poprzednich dochodów i czy dotyczy to tylko sytuacji, gdy nastąpił wzrost w stosunku do ubiegłorocznej kwoty, czy też nastąpił również spadek, ponieważ zmniejszyły się również zarobki. Jakie były te stawki? Jak wpłynęły one na tę osobę?

PIT-37 – rozlicz go za darmo

Jaka jest największa zaleta składania PIT-u przez Internet? To prostota! Po zalogowaniu się możesz samodzielnie wypełnić i wysłać go do nas za pomocą kilku kliknięć. Zawsze należy zachować UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru - abyśmy wiedzieli, że wszystkie części zostały złożone poprawnie. Termin nadesłania naszego zeznania podatkowego wynosi 45 dni, ale czasami zdarzają się opóźnienia, dlatego rozlicz PIT-37 za darmo już teraz i ciesz się z większej ilości pieniędzy wpływających na nasze konto (często dzięki temu, że przekazaliśmy drobne kwoty na rzecz różnych fundacji lub organizacji wspierających takie cele, jak pomoc chorym dzieciom). A gdyby tak choć niewielką część nadwyżki przeznaczyć dla kogoś innego? Dlaczego więc tym razem samemu nie skorzystać z niektórych środków?

Progi podatkowe

Zeznanie podatkowe to proces obliczania całkowitego zobowiązania podatkowego. Może to być skomplikowane, ale ważne jest, aby zapoznać się z podstawowymi zasadami. Istnieją dwa progi, które mają zastosowanie: dochód i wiek - dochód określa, ile jesteś winien podatków, natomiast wiek określa, do jakich odliczeń się kwalifikujesz. Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za rok 2021 należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w bieżącym roku: Stawka podatku liniowego zależy od tego, ile zarabiasz - stawka ta różni się w zależności od tego, czy składasz zeznanie wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotna (osoby samotne mają niższy próg).

W Polsce obowiązują trzy stawki podatkowe. Jeśli zarabiasz mniej niż 85 528 złotych rocznie (21 000 dolarów), to od dochodu pobierane jest 17%, ale można odliczyć ulgi. Jeśli zarabiasz powyżej tej kwoty, będziesz musiał zapłacić 32% podatku od dochodu, ponieważ ktoś przekroczył pierwszy próg. Trzecia ryczałtowa stawka dotyczy w szczególności osób zarabiających ponad 1 milion złotych rocznie (~280 tys.) i wymaga zapłacenia dodatkowych 4%. Jeśli więc ktoś zarobił 1 500 000 złotych w 2022 roku, będzie musiał zapłacić 20 000 euro (33 tys. dolarów) jako dodatek do pensji, co daje 1800 dolarów (4%). Wymaga to złożenia kolejnego formularza DSF I do kwietnia 2020 roku oraz do 2 maja po 2022 roku z nowymi zmianami danych osobowych.