Recepcjonista opis zawodu

Recepcjonista pracuje głównie w hotelach, motelach, pensjonatach czy schroniskach, ale także w niektórych punktach gastronomicznych, ośrodkach wypoczynkowych, usługowych czy instytucjach państwowych i kulturalnych. Do głównych jego obowiązków należy prowadzenie recepcji, przyjmowanie gości, rezerwowanie pokoi, odbieranie telefonów, przeznaczanie kluczy i przydzielanie pokoi gościom, oprowadzanie po hotelu, zaprowadzanie do pokojów i udzielanie wszelkiej informacji, która jest potrzebna gościom. Oprócz tego zajmuje się dokumentacją, raportami, księgą rezerwacji. Odpowiada na wiadomości i zapytania oraz dba o dobre samopoczucie i potrzeby gości. Zgłasza wszelkie usterki, zamówienia posiłków lub innych usług odpowiedzialnym za to pracownikom lokalu.
Szerszy opis zawodu recepcjonisty został opisany na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-recepcjonisty-pracuj-jako-rececjonista/.
Recepcjonista wymagania do pracy
Dobrym atutem do uzyskania takiej pracy jest ukończenie szkoły policealnej właśnie na kierunku prowadzenia recepcji. W bardziej prestiżowych hotelach wymagania rosną tam za minimum uznaje się wyższe wykształcenie, na przykład na kierunku turystyka albo hotelarstwo. Niezbędnym wymogiem jest znajomość języków obcych i sam angielski może nie wystarczać. Istotna jest sprawna obsługa komputera, sprzętów biurowych oraz cechy własne. Takie jak operatywność, komunikatywność, podzielność uwagi, świetna organizacja własnej pracy, oraz kultura osobista, dbałość o aparycję i dobre imię hotelu.
Więcej o tym jak zostać recepcjonistą znajduje się na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-recepcjonista-sprawdz-wstepne-wymagania-w-pracy-jako-recepcjonista/.
Recepcjonista warunki pracy
Recepcjonista głównie pracuje na recepcji tam podejmowani się goście, przydzielane pokoje oraz udzielane wszelkie informacje. Niejednokrotnie jednak recepcjonista musi doglądać stanu hotelu, utrzymywanego porządku oraz delikatnie podpytywać gości, czy czegoś nie potrzebują i jak się czują. Praca jest w systemie zmianowym i odbywać może się w każdy dzień tygodnia, także w weekendy i święta. Hotele, nawet jeśli nie przygotowują specjalnych unikalnych uniformów dla swoich recepcjonistów, zdecydowanie stawiają na dress code.
Recepcjonista zatrudnienie i zarobki
Zatrudnienie w tej pracy znaleźć można we wszystkich placówkach oferujących usługi hotelarskie, noclegowe czy niekiedy też gastronomiczne. Preferowane jest zatrudnienie etatowe, choćby tymczasowe i na niepełny wymiar. W gorącym okresie wakacyjnym lub świątecznym hotele poszukują dodatkowych pracowników. Zarobki recepcjonisty przeważnie oscylują w okolicach 2000 4000 zł netto.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski