Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Recepcjonista – opis zawodu

Recepcjonista pracuje głównie w hotelach, motelach, pensjonatach czy schroniskach, ale także w niektórych punktach gastronomicznych, ośrodkach wypoczynkowych, usługowych czy instytucjach państwowych i kulturalnych. Do głównych jego obowiązków należy prowadzenie recepcji, przyjmowanie gości, rezerwowanie pokoi, odbieranie telefonów, przeznaczanie kluczy i przydzielanie pokoi gościom, oprowadzanie po hotelu, zaprowadzanie do pokojów i udzielanie wszelkiej informacji, która jest potrzebna gościom. Oprócz tego zajmuje się dokumentacją, raportami, księgą rezerwacji. Odpowiada na wiadomości i zapytania oraz dba o dobre samopoczucie i potrzeby gości. Zgłasza wszelkie usterki, zamówienia posiłków lub innych usług odpowiedzialnym za to pracownikom lokalu.

Szerszy opis zawodu recepcjonisty został opisany na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-recepcjonisty-pracuj-jako-rececjonista/.

Recepcjonista – wymagania do pracy

Dobrym atutem do uzyskania takiej pracy jest ukończenie szkoły policealnej właśnie na kierunku prowadzenia recepcji. W bardziej prestiżowych hotelach wymagania rosną – tam za minimum uznaje się wyższe wykształcenie, na przykład na kierunku turystyka albo hotelarstwo. Niezbędnym wymogiem jest znajomość języków obcych i sam angielski może nie wystarczać. Istotna jest sprawna obsługa komputera, sprzętów biurowych oraz cechy własne. Takie jak operatywność, komunikatywność, podzielność uwagi, świetna organizacja własnej pracy, oraz kultura osobista, dbałość o aparycję i dobre imię hotelu.

Więcej o tym jak zostać recepcjonistą znajduje się na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-recepcjonista-sprawdz-wstepne-wymagania-w-pracy-jako-recepcjonista/.

Recepcjonista – warunki pracy

Recepcjonista głównie pracuje na recepcji – tam podejmowani się goście, przydzielane pokoje oraz udzielane wszelkie informacje. Niejednokrotnie jednak recepcjonista musi doglądać stanu hotelu, utrzymywanego porządku oraz delikatnie podpytywać gości, czy czegoś nie potrzebują i jak się czują. Praca jest w systemie zmianowym i odbywać może się w każdy dzień tygodnia, także w weekendy i święta. Hotele, nawet jeśli nie przygotowują specjalnych unikalnych uniformów dla swoich recepcjonistów, zdecydowanie stawiają na dress code.

Recepcjonista – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie w tej pracy znaleźć można we wszystkich placówkach oferujących usługi hotelarskie, noclegowe czy niekiedy też gastronomiczne. Preferowane jest zatrudnienie etatowe, choćby tymczasowe i na niepełny wymiar. W gorącym okresie wakacyjnym lub świątecznym hotele poszukują dodatkowych pracowników. Zarobki recepcjonisty przeważnie oscylują w okolicach 2000 – 4000 zł netto.