Czy gmina ma obowiązek przyjąć gruz? Poznaj metody na pozbycie się śmieci budowlanych

Remont, przebudowa czy budowa mieszkania, domu lub garażu wiąże się z wytworzeniem odpadów budowlanych, które należy odpowiednio zutylizować. Tego typu śmieci nie wolno składować w dowolnym miejscu, nie można ich także wyrzucić do kontenerów na odpady zmieszane. Co zatem zrobić z gruzem i innymi śmieciami po remoncie? Czy gmina ma obowiązek przyjąć gruz od jej mieszkańców? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Obowiązki gminy, a wywóz gruzu.

Każda gmina udostępnia swoim mieszkańcom punkt selektywnej zbiórki odpadów, należy tam wywozić wszystkie odpady, których nie można wyrzucić do ogólnodostępnych kontenerów na śmieci, ale trzeba pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Ważne jest jednak, aby przewiezione odpady były odpowiednio zabezpieczone, np. gruz należy umieścić w przeznaczonych do tego workach np. big bagach o pojemności 1 m3. Worki te można zakupić w sklepach budowlanych lub bezpośrednio w punkcie odbioru odpadów.

Niektóre gminy zapewniają również, darmowy odbiór śmieci poremontowych, ale ograniczone jest to ilością gruzu oraz częstotliwością jego odbioru. Przykładowo, w niektórych gminach w ramach opłaty za wywóz śmieci uiszczanej z czynszem za lokal, gmina zapewnia odbiór 4 m3 odpadów budowlanych, ale nie częściej niż raz na dwa lata. Nie jest więc to rozwiązanie dla wszystkich, gdyż przy znacznej ilości gruzu, lub remontowaniu poszczególnych pomieszczeń w różnym czasie, przekroczony zostanie dopuszczalny limit.

Wynajem kontenerów na gruz.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez osoby wykonujące remont, jest wynajęcie pojemnika na gruz od profesjonalnej firmy https://gruzmax.pl/. W takim przypadku kontenery na gruz o wybranej pojemności zostaną umiejscowione pod wskazanym adresem, a następnie odebrane przez pracowników. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż inwestor nie musi się martwić o zakup odpowiednich pojemników na odpady ani ich transport, co często bywa kłopotliwe. Tego typu kontenery można wynająć na 2 do 7 dni. Co ważne, kontenery są różnej wielkości i pojemności, a więc przez ich wynajęciem trzeba przynajmniej orientacyjnie, wiedzieć ile będzie gruzu. Wybierając wynajem kontenerów na gruz, zyskuje się dodatkowo pewność, że cała procedura przebiegnie w sposób legalny i ekologiczny. Dodatkowo, gdy weźmie się pod uwagę: koszt transportu, zakupu worków na odpady, koszt odbioru śmieci w punkcie oraz czas i energię jakie trzeba przeznaczyć na samodzielny wywóz gruzu, to może się okazać, że wynajem kontenera nie tylko jest mniej kłopotliwy, ale i tańszy.