Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Profilaktycy oraz dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie od kilku tygodni przygotowują dzieci i młodzież do spędzenia zbliżających się wielkimi krokami ferii zimowych. Chociaż aura nie sprzyja zimowym zabawom to zawsze warto przypominać o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy o tym jak prawidłowo zabezpieczyć mieszkanie przed potencjalnym włamywaczem.

Od kilku tygodni na terenie całego powiatu profilaktycy i dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie prężnie działają w ramach akcji Bezpieczne Ferie 2020. Spotykają się z dziećmi, młodzieżą a także  z seniorami opowiadając im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zasady ruchu drogowego...

1. Przechodź przez jezdnię tylko w wyznaczonych do tego miejscach

2. Pamiętaj! Zielone - idź! Czerwone - Stój!

3. Pamiętaj o odblaskach 

4. Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa 

5. Droga to nie plac zabaw!

 

Zasady dla dziecka...

1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!

2.Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.

3. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask - dzięki temu będziesz widoczny na drodze

4.Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew.

5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów

 

Zasady dla rodzica lub opiekuna

1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od ciebie! Sprawdź, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.

2. Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.

3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwa ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych leków.

4.Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy - na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować sie w sytaucji zagrożenia. 

5. Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu dla dziecka. 

 

sierż. Monika Helińska