Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie odbyło się spotkanie podczas, którego Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie- insp. Arkadiusz Zgieb złożył podziękowania osobom zaangażowanym w projekt „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów” na terenie powiatu żyrardowskiego. Gratulacje i podziękowania należały się tym bardziej, że zorganizowane działania i nagrany spot zajęły II miejsce na Mazowszu w zorganizowanym konkursie na najciekawszą inicjatywę lokalną.

Na początek Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieb oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie podinsp. Edyta Marczewska  krótko przedstawili cel spotkania oraz założenia projektu "Aktywny i świadomy senior w świecie finansów". Zebrani na sali mogli zobaczyć krótką relację z warsztatów zorganizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz spot reklamowy działań na terenie powiatu żyrardowskiego. Spot reklamowy powstał na potrzeby konkursu inicjatyw lokalnych i zajął w nim zaszczytne II miejsce. Podziękowania za zaangażowanie w zorganizowanie szkolenia dla seniorów oraz nagrania spotu trafiły do : Pana Roberta Siniarskiego- Dyrektora Centrum Kultury w Żyrardowie, Pana Krzysztofa Kokoszy- Prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Pani Danuty Domińskiej-Lidera Seniorów, Pani Stanisławy Strzelczyk- Prezes Stowarzyszenia „Żyrardowianka”, Pana Mariusza Stefańskiego-agenta ubezpieczeniowego PZU oraz mł. asp. Michała Telebskiego. Oczywiście insp. Arkadiusz Zgieb podziękował również st. post. Monice Helińskiej, która była inicjatorem i silnikiem napędowym całej akcji. Jej pozytywna energia i olbrzymi wkład pracy spowodował, że projekt został zrealizowany na najwyższym poziomie, a spot reklamowy zajął II miejsce na Mazowszu w konkursie na najciekawszą inicjatywę.

 

Projekt „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”  realizowany był w trzech etapach. Pierwszym z nich było dwudniowe seminarium szkoleniowe, w którym uczestniczyli lokalni liderzy seniorów oraz funkcjonariusze ds. profilaktyki społecznej z terenu garnizonu mazowieckiego. Podczas seminarium przedstawiono zagadnienia z zakresu bezpiecznych finansów, tj. zagrożenia związane z udostępnianiem danych osobowych oraz korzystania z bankomatów i nowoczesnych usług bankowych, czy też rozpoznawanie autentyczności banknotów i monet. Omówiona została skala przestępczości oraz metody działania sprawców przestępstw popełnianych na szkodę osób 65+. Istotny element w edukacji seniorów stanowi aktywizacja i integracja, dlatego w trakcie seminarium przeprowadzone zostały warsztaty, podczas których uczestnicy poznali m.in. zasady samoobrony, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Drugim etapem było zorganizowanie przez drużyny, w skład których wchodził lider seniorów i policjant z komendy miejskiej lub powiatowej garnizonu mazowieckiego, lokalnego szkolenia kaskadowego dla grup około 30 seniorów, na którym przekazywali wiedzę zdobytą w trakcie seminarium. Trzecim etapem był konkurs na najciekawszą lokalną inicjatywę na rzecz osób starszych. Wszystkie drużyny przystąpiły do niego i zaskoczyły organizatorów kreatywnością oraz bardzo dużym zaangażowaniem. Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele NBP oraz Komendy Wojewódzkiej zs. w Radomiu miała nie lada trudność z wyłonieniem zwycięzców. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: st. sierż. Wioleta Szymanik oraz lider seniorów Pan Edward Piasecki, reprezentujący Komendę

Powiatową Policji w Wyszkowie;

II miejsce: sierż. szt. Łukasz Kuliś oraz liderka seniorów Pani Wiesława Polak, reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Ostrowi Mazowieckiej;

II miejsce ex aequo: st. post. Monika Helińska i liderka seniorów Pani Danuta Domińska, reprezentujące Komendę Powiatową Policji w Żyrardowie;

Wyróżnienie: sierż. szt. Małgorzata Mazurek i liderka seniorów Pani Maria Sopiel, reprezentujące Komendę Miejską Policji w Siedlcach; podinsp. Katarzyna Lorens i liderka seniorów Elżbieta Podwójci –Wiechecka, reprezentujące Komendę Miejską Policji w Płocku.

Laureaci odebrali nagrody podczas spotkania w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu z udziałem I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu - mł. insp. dr hab. Zbigniewa Mikołajczyka oraz Dyrektora Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Warszawie - Pani Ewy Waszkiewicz. Podkreślili oni, że poza podnoszeniem wiedzy w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego, niezwykle istotne było nawiązanie więzi pokoleniowej podczas realizacji wspomnianego przedsięwzięcia.

st.asp. Agnieszka Ciereszko/ WP KWP zs. w Radomiu

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.