Muzeum Lniarstwa angażuje młodzież w projekt upamiętnienia pracowników zakładów
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie po raz kolejny zaprasza młodzież do aktywnego uczestnictwa w projekcie mającym na celu zachowanie pamięci o dawnych pracownikach Zakładów Lniarskich. Projekt „Ludzkie historie utkane z żakardu” to nie tylko okazja do poznania lokalnej historii, ale także unikalna możliwość zdobycia praktycznych umiejętności i nawiązania więzi międzypokoleniowych.

Zaangażowanie lokalnej młodzieży w projekty kulturalne i historyczne

W ostatnich tygodniach Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zorganizowało szereg spotkań, rozmów i wspomnień poświęconych Zakładom Lniarskim oraz ich pracownikom. To coroczna inicjatywa, której celem jest upamiętnienie dziedzictwa przemysłowego miasta. W tym roku szczególną uwagę poświęcono projektowi „Ludzkie historie utkane z żakardu”, który skupia się na dokumentacji relacji byłych pracowników tkalni żakardowej. Co istotne, w działania te zaangażowano lokalną młodzież.

Warsztaty i publikacje jako narzędzie przekazywania wiedzy

Muzeum Lniarstwa ma na swoim koncie już dwa tomy publikacji wspomnieniowej „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”. Dodatkowo, placówka organizuje różnorodne warsztaty związane z ginącymi zawodami, takimi jak tkanie, lamelowanie, galerowanie czy brakowanie. Każde z tych działań ma na celu nie tylko upamiętnienie byłych pracowników, ale także przekazanie ich wiedzy i umiejętności kolejnym pokoleniom.

Realizacja projektu „Ludzkie historie utkane z żakardu”

W ramach tegorocznych konkursów grantowych Muzeum realizuje projekt „Ludzkie historie utkane z żakardu”. W jego ramach powstanie wspomnieniowy reportaż wideo oraz czasowa wystawa fotograficzna prezentująca zdjęcia byłych pracowników fabryki. „Ogromnie cieszymy się, że po raz kolejny z rzędu nasza instytucja została doceniona przez jury Programu Patriotyzm Jutra i otrzymała dofinansowanie na realizację projektu wspomnieniowego” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda.

Współpraca z lokalnymi szkołami jako klucz do sukcesu

Do realizacji projektu Muzeum Lniarstwa nawiązało współpracę z Zespołem Szkół Nr 1 oraz Zespołem Szkół Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Uczniowie tych szkół, pod okiem specjalistów, współprowadzili spotkania z byłymi pracownikami fabryki. W ramach przygotowań brali udział w bezpłatnych warsztatach historycznych, dziennikarskich i fotograficznych. Dzięki temu młodzież nie tylko zdobyła nowe umiejętności, ale także poznała lokalną historię i własne korzenie. To z kolei przyczynia się do podtrzymywania tradycji lniarskiej oraz budowania więzi z „małą ojczyzną”.

Wsparcie finansowe i planowane wydarzenia na zakończenie projektu

Zadanie publiczne „Ludzkie historie utkane z żakardu” zostało dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Premiera reportażu oraz otwarcie wystawy fotograficznej planowane jest na wrzesień 2024 roku, co z pewnością stanie się ważnym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym miasta.

Kontakt: Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda

K. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów


Na podstawie: Urząd Miasta Żyrardów