Rezonans magnetyczny - co to za badanie

Rezonans magnetyczny, który wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia, pomaga uzyskać obraz narządów człowieka w wielu płaszczyznach. Badania, które opisywane są skrótowo MR lub MRI, wykonywane są w trakcie diagnozowania chorób różnego pochodzenia.
Rezonans magnetyczny - jakie są wskazania do wykonania badania?
Badanie MRI może zostać zlecone przez lekarzy różnych specjalności, który zajmują się diagnozowaniem chorób:
- układu nerwowego (m.in. guzy rdzenia kręgowego, choroba Alzheimera lub inne przypadki zaliczane do chorób otępiennych, zaburzenia neurologiczne, które nie mają podstaw możliwych do wytłumaczenia);
- tkanek miękkich (np. urazy stawów, więzadeł lub mięśni, stany zapalne i nowotworowe);
- klatki piersiowej, miednicy oraz śródpiersia (m.in. nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn i narządów rodnych u kobiet).
Czy każdy może wykonywać rezonans magnetyczny?
MRI to badanie w pełni bezpieczne. Jednak nie każda osoba może mu się poddać. Wśród osób, które nie mogą wykonywać MR zalicza się osoby posiadające rozrusznik serca. Chodzi bowiem o to, że urządzenie służące do wykonywania rezonansu, może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika. W dalszej konsekwencji może stanowić to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Wśród innych przeciwwskazań wymienić można:
- wkładkę domaciczną, która została wykonana z metalu;
- metaliczne implanty ortopedyczne;
- sztuczna zastawka serca,
- protez,
- klipsy naczyniowe.
Pacjenci u których podejrzewana jest obecność w organizmie obecność metalowego ciała obcego, powinni o tym poinformować osobę odpowiedzialną za wykonanie zabiegu. Tak samo powinny postąpić kobiety w ciąży.
Rezonans magnetyczny jest badaniem, które wykonywane jest przez klinikę REX MEDICA - https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/. Przed jego wykonaniem można być pewnym tego, że zostanie przeprowadzony odpowiedni wywiad, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.
Jak wygląda rezonans magnetyczny?
Wiele osób rezygnuje samodzielnie z MRI, ponieważ boją się ogromnego tunelu. To właśnie w nim umieszczany jest pacjent na czas wykonywania badania. Wynika to poniekąd z klaustrofobii, czyli obaw wynikających z ograniczeniem przestrzeni.
Jeżeli ktoś zdaje sobie z tego sprawę, może poprosić o wykonanie znieczulenia ogólnego na czas badania. Z niego samego nie należy rezygnować, jeżeli ktoś ma świadomość tego, że od tego może zależeć jego zdrowie lub życie.
Rezonans magnetyczny to badanie, które może trwać od 10 do nawet 90 minut. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie rodzajem badania (jaka strefa ciała) ma się do czynienia. Pacjent musi położyć się na stole, który wjeżdża do ogromnej tuby. W trakcie wykonywane są kolejne sekwencje MRI. Ich ilość uzależniona jest od stref ciała, które mają zostać sprawdzone w trakcie rezonansu.
Jedyne co może odczuwać pacjent, to ruchy stołu. Są one wykonywane po to, aby rezonans mógł dać jak najbardziej dokładny obraz poszczególnych stref ciała.
Rezonans zalicza się do badań, które są w stanie wpłynąć nie tylko na zdrowie, ale także życie człowieka.
Autor: Materiał partnera