Policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej spotkała się z młodzieżą z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Żyrardowie. Spotkanie było poświęcone zagrożeniom związanymi z zażywaniem narkotyków i dopalaczy.

W środę (15.11) uczniowie z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej mieli okazję dowiedzieć się jakie zagrożenia wynikają z eksperymentowania z narkotykami i dopalaczami. Na prelekcji zostały również omówione prawne i społeczne konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych. „Powiedz NIE! Zanim będzie za późno” to hasło akcji profilaktycznej, które ma na celu uświadomienie tego, jak ważne jest bycie asertywnym oraz jak zadbać o swoją przyszłość, a przede wszystkim o własne zdrowie.

Istotą działań w tym zakresie jest również upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem substancji psychoaktywnych. Samokontrola pozwoli uniknąć uzależnienia i mówiąc o uzależnieniu bardzo ważne znaczenie ma także czujność. Umiejętność stawiania sobie własnych granic jest w tym kontekście dosyć istotna, gdyż pomaga wytworzyć zdrowe relacje z samym sobą. Jasne mówienie „NIE” w różnych okolicznościach może być trudne i nie zawsze wiąże się ze zrozumieniem po drugiej stronie. Dlatego wykazując się konsekwencją i stanowczością, możemy jednak doprowadzić do sytuacji, że nasz wybór, czy nasze zdanie w jakiejś kwestii zostanie zaakceptowane.
Pamiętajmy, że to jak postępujemy, czy jakich decyzji dokonujemy zależy tylko od nas!

Autor: sierż. Julia Szczygielska