Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Warszawie, co warto wiedzieć?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest rzeczą łatwą, to proces, który wymaga od nas skrupulatnego sporządzenia dokumentów. Nie wiesz, jak ogłosić upadłość konsumencką w Warszawie? Czytaj dalej, odpowiadamy na pytania o to, gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką w stolicy, czy ile trwa proces.

Jak ogłosić upadłość konsumencką w Warszawie?

Na upadłość konsumencką decydują się osoby, które w świetle prawa można uznać za niewypłacalne, a ich miesięczne dochody nie są w stanie pokryć długów oraz rachunków związanych z utrzymaniem. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być stresujące dla wielu osób, dlatego warto poprosić o pomoc prawną. Doświadczony prawnik z Warszawy, np. UpadloscKonsumencka.expert przeanalizuje sytuację prawno-finansową, ale pomoże także przy sporządzaniu wniosku. Warto wspomnieć, że to nie wszystko, specjalista może także przeprowadzać kontrole nad czynnościami syndyka, czy negocjować harmonogram spłat z wierzycielami. Przechodząc jednak do meritum, jak wygląda upadłość konsumencka i jak ją ogłosić. W pierwszej kolejności należy przygotować z prawnikiem wniosek, a następnie złożyć go w odpowiednim sądzie upadłościowym, dla Warszawy jest to Sąd Rejonowy, XVIII Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, który znajduje się przy ul. Czerniakowskiej 100.

Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości?

Przy procesie upadłościowym, najważniejszy jest wniosek, to bardzo ważne, by był on odpowiednio wypełniony, powinien on zawierać takie informacje, jak:

  • dane upadłego (imię i nazwisko, pesel, miejsce zamieszkania),
  • wykaz majątku wraz z wyceną,
  • listę wierzycieli oraz zobowiązań finansowych,
  • informację o przychodach dłużnika, oraz o kosztach utrzymania,
  • listę o innych składnikach majątku, jak np. ruchomości, których wartość przekracza 10 000 zł.

Szczegółowy wniosek warto sporządzić razem z prawnikiem, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie umknie nam żaden składnik majątku. Warto też zaznaczyć, że do wniosku należy załączyć także oświadczenie o prawdziwości danych we wniosku.

Jak długo trwa proces upadłość konsumenckiej w Warszawie?

Czas trwania postępowania upadłościowego jest zupełnie indywidualny, może się on różnić w zależności od stopnia skomplikowania sprawy dłużnika. Zdarzają się sytuacje, w których sam proces trwał kilka miesięcy, ale są także sprawy sądowe, które trwają nawet lata, rozstrzał jest zatem naprawdę duży i trudno jednoznacznie określić, ile może trwać proces upadłości konsumenckiej. Samo zbieranie najpotrzebniejszych dokumentów może zająć kilka tygodni, z pewnością z pomocą prawnika pójdzie to sprawniej. Po złożeniu wniosku w sądzie upadłościowym należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wniosek może być rozpatrywany nawet kilka miesięcy. Następne kroki obejmują plan spłaty długów, który jest zatwierdzany przez sąd, to również może trwać kilka tygodni.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest łatwe, dlatego warto udać się po pomoc prawną w Warszawie. Doświadczony prawnik pozwoli przejść przez ten proces sprawnie.