Ekologiczne rozwiązania dla domu – fotowoltaika i pompa ciepła

Coraz wyższe rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie skłaniają wiele osób do rozejrzenia się za rozwiązaniami, które pozwolą podreperować domowy budżet. Pomóc w tym może montaż paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Jakie korzyści daje ich instalacja?

Dlaczego warto zainstalować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to instalacje magazynujące i wytwarzające prąd z promieni słonecznych. Technologia ta cieszy się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na szansę obniżenia kosztów wydatków na dom, ale także dodatkowe ulgi, niezawodność, walory ekologiczne i łatwy montaż.

Montaż paneli fotowoltaicznych od wartych zaufania firm takich jak Sollab.pl to inwestycja na nawet 40 lat. Przez ten czas jest doskonałym, dodatkowym źródłem energii. Jego wydajność jest na tyle wysoka, że z powodzeniem jest w stanie ograniczyć konieczność korzystania z sieci elektrycznej. Co więcej, w słoneczne miesiące łatwo o nadwyżkę produkcji prądu. Zmagazynowaną energię można wykorzystać w okresie jesienno-zimowym.

Panele fotowoltaiczne pozwalają nie tylko zaoszczędzić, ale i zyskać pieniądze. Taką szansę daje m.in. rządowe dofinansowanie na zakup instalacji. Oprócz tego ustawodawca przewidział ulgę pozwalającą odliczyć od podatku kwotę nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Oszczędnością jest także bezobsługowość i wysoka niezawodność paneli fotowoltaicznych. Innymi słowy, po ich trwającym raptem 2-3 dni montażu, właściciele domu nie muszą robić nic, by korzystać z dodatkowego źródła prądu. 

Jakie korzyści daje montaż pompy ciepła?

Świetnym uzupełnieniem ekologicznych rozwiązań do domu jest pompa pobierająca energię z powietrza lub gruntu. Przy jej pomocy można ogrzać nie tylko pomieszczenia, ale również wodę. Tak jak w przypadku fotowoltaiki, pompy ciepła pracują wydajnie niezależnie od warunków atmosferycznych o danej porze roku. Co więcej, tak samo, jak panele słoneczne, są inwestycją długoterminową. Pompa ciepła działa bowiem nawet do 20 lat.

Montaż tego urządzenia warto rozważyć ze względu na niskie koszta budowy. Instalacja pompy ciepła nie wymaga przeznaczania dodatkowej powierzchni, tak jak ma to miejsce w przypadku kotłów gazowych lub na pellet. W zaoszczędzeniu powierzchni pomaga ponadto umiejscowienie części konstrukcji pompy pod ziemią. Nie trzeba także budować komina, ponieważ proces wytwarzania energii termicznej jest bezemisyjny. To z kolei sprawia, że urządzenia tego typu są przyjazne dla środowiska naturalnego.

link sollab.pl