Zawiesiny polerskie niezbędne przy preparatyce metalograficznej

1 min czytania
Zawiesiny polerskie niezbędne przy preparatyce metalograficznej

Zawiesiny polerskie niezbędne przy preparatyce metalograficznej

Polerowanie to jeden z ostatnich etapów przygotowania próbek metalograficznych do badań mikroskopowych. Muszą one być idealnie gładkie, żeby odbite w nich światło nie dawało żadnych fałszywych kontrastów i nie zakłócało obserwacji prowadzonej pod mikroskopem.

Zawiesiny polerskie zwilżają próbkę podczas jej polerowania, przyspieszając cały ten proces i chroniąc przy tym delikatne materiały, które mogłyby zostać uszkodzone podczas bardziej inwazyjnego ścierania na sucho.

Zawiesiny polerskie do polerowania próbek metalograficznych

Polerowanie to bardzo ważny proces preparatyki próbek metalograficznych, którego nie można pominąć. Próbki poleruje się elektrolitycznie lub mechanicznie, z czego druga możliwość stosowana jest do większej ilości materiałów. Do polerowania mechanicznego używa się polerek automatycznych wyposażonych w obrotowe tarcze, na które zwykle nałożony jest filc.

Zawiesiny polerskie zwilżają materiał na tarczach głównie tlenkami magnezu, żelaza, chromu, albo aluminium. Występują one w postaci płynów oraz past z cząsteczkami ściernymi o różnej wielkości. Ich dobór zależy od właściwości materiału, z którego pobrało się próbki do badań.

Zawiesiny polerskie wykorzystywane są zarówno w polerowaniu wstępnym, jak i końcowym. Zawiesiny diamentowe dobrze sprawdzają się w procesie wstępnym do wyboru dostępne są preparaty polikrystaliczne i monokrystaliczne. Tlenowe zawiesiny polerskie używane są częściej podczas polerowania końcowego.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

zyrardowski24_kf