Podkom. Karol Baszczuk - specjalista Zespołu Organizacji Służby Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz sierż. Damian Kozanecki i st. post. Patrycja Salamon z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Płocku zostali nagrodzeni medalami im. podkomisarza Andrzeja Struja za ratowania życia i zdrowia ludzkiego z narażeniem własnego życia.

W czwartek (2807) szef MSWiA Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia odebrało 67 policjantów z całego kraju. W uroczystości wzięli także udział wiceministrowie Maciej Wąsik oraz Błażej Poboży, a także Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk. W 2022 roku medalami odznaczonych zostało już 117 funkcjonariuszy.

- Niemal każdy z was uratował ludzkie życie. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji jestem dumny, że mamy tak wspaniałych i wybitnych funkcjonariuszy Policji - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński. - Jestem pełen podziwu i wielkiego uznania dla waszej odwagi, dla waszej ofiarności, zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowaliście - dodał.

Minister podziękował odznaczonym za ich heroiczną postawę i poświęcenie. - Ile trzeba odwagi, żeby wskoczyć do płonącego budynku słysząc wezwanie o pomoc, wynosząc na rękach osoby niepełnosprawne czy dzieci. Każdy moment zawahania, minuta czekania oznaczałaby dla tych ludzi śmierć. Dzięki Wam, dzięki Waszej postawie, nasi obywatele czują się bezpieczni. Tak naprawdę to w ich imieniu składam Wam wielkie podziękowania za Waszą piękną postawę - podkreślił.

W swoim przemówieniu minister Mariusz Kamiński odniósł się do idei powstania Medalu. - Ten medal jest ku czci Andrzeja Struja. Ten medal czci jego pamięć, jego heroizm i jest formą uhonorowania właśnie was, takich policjantów jak Andrzej Struj. Mamy ich bardzo wielu - zaznaczył szef MSWiA. - Jesteście wszyscy wybitnymi funkcjonariuszami Polskiej Policji. Bardzo się cieszę, że każdemu z was będę mógł uścisnąć dłoń i podziękować osobiście za czyny jakich dokonaliście, każdemu z was wręczyć medal im. Andrzeja Struja - powiedział minister.

Słowami uznania zwrócił się do funkcjonariuszy również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Ogromnie się cieszę, że w ramach obchodów 103. rocznicy powołania Policji Państwowej, możemy spotkać się z niezwykłymi ludźmi noszącymi policyjne mundury, którzy z całą pewnością są bohaterami naszych czasów - powiedział.

Podczas uroczystości zaprezentowano wybrane historie interwencji policyjnych, w ramach których policjanci z narażeniem zdrowia i życia ratowali innych. Medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja odebrał m.in.: podkom. Karol Baszczuk - specjalista Zespołu Organizacji Służby Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, który w czerwcu 2021 roku w czasie wolnym od służby uratował tonącego mężczyznę /film poniżej/.

Medale odebrał także dwójka policjantów z Płocka. W połowie lutego oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o pożarze mieszkania na jednym z płockich osiedli. Natychmiast na miejsce skierowani zostali policjanci ze służby patrolowo-interwencyjnej. W trakcie dojazdu zauważyli z oddali gęsty dym unoszący się nad ulicami. Kiedy dotarli na miejsce przed blokiem stali jego mieszkańcy, którzy oświadczyli policjantom, że w zadymionym bloku mogą przebywać osoby. W odpowiedzi na tę informację, sierż. Damian Kozanecki i st. post. Patrycja Salamon szybko wbiegli do bloku, aby sprawdzić czy nikt nie potrzebuje pomocy.

W budynku była ograniczona widoczność z uwagi na silne zadymienie. Mundurowi w pewnym momencie usłyszeli odgłosy kobiety i szczekającego psa, które wydobywały się z jednego z mieszkań. Po wejściu do niego policjanci zastali schorowaną kobietę (72 lata)  i jej czworonożnego pupila. Kobieta była silnie spanikowana i zdezorientowana całą sytuacją. Funkcjonariusze pomogli seniorce opuścić mieszkanie, ale kiedy już z niego wychodzili, sprawdzili jeszcze jedno z pomieszczeń i tam zauważyli siedzącego na łóżku starszego mężczyznę (78 lat). Z niepełnosprawnym seniorem był bardzo utrudniony kontakt, nie był on świadomy tego co się dzieje. Policjanci ostrożnie podnieśli mężczyznę i na rękach wynieśli go z bloku. Funkcjonariusze natychmiast na miejsce wezwali pogotowie, a mężczyźnie udzieli pomocy, stale monitorując jego czynności życiowe, okryli go również kocem ratunkowym.

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Medal jest nadawany na wniosek komendanta głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lutego 2020 roku przy skwerze imienia zmarłego policjanta.

MSWiA/Zespół Prasowy KWP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.9 MB)