Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Policjanci żyrardowskiej drogówki kolejny raz uczestniczyli w kampanii profilaktycznej „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Działania dla poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych prowadzone są od września na terenie całego powiatu żyrardowskiego. Do dzisiaj w akcję włączyło się już blisko tysiąc uczniów i dzieci. Kolejne działania już wkrótce.

Przejścia dla pieszych, czyli tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak pokazują statystyki na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków.

Najczęściej sprawcami wypadków z udziałem pieszych są kierowcy, którzy zapominają bądź nie respektują obowiązków jakie mają podczas zbliżania się do przejścia. A taki kierujący powinien zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach. Kierowca również zobowiązany jest do obserwacji sytuacji na drodze, ponieważ w każdej chwili na przejście może wejść pieszy, np. dziecko, które nie ma jeszcze takiej wiedzy, wyobraźni czy przewidywalności.

Dlatego policjanci z żyrardowskiej drogówki biorą udział w kampanii „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Myśl przewodnia kampanii to „kulturalny i bezpieczny kierowca zachowuje szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest partnerem na drodze”. Akcja jest również częścią programu profilaktycznego „ B&N” czyli „ B jak bezpieczny, N jak niechroniony” .

Działania z „zebrą” wystartowały wraz z nowym rokiem szkolnym i prowadzone są głównie na przejściach dla pieszych znajdujących się w rejonach szkól, czyli na tych, z których najczęściej korzystają dzieci. Kampania przybiera różne formy. Najczęściej organizujemy happeningi w okolicach przejść dla pieszych oraz szkół, podczas których kierowcom wręczano ulotki z przekazem akcji. Dużym powodzeniem cieszyły się również spotkania z policjantami na terenie szkół oraz przedszkoli. W sumie do dzisiaj w akcji wzięło udział blisko tysiąc uczniów i dzieci.

Dzieci biorące udział w akcji często same przygotowywały banery oraz plakaty z wizerunkiem naszej „zebry”, z którymi później wyruszały w okolice przejść dla pieszych. Ostatnia taka akacja miała miejsce w Wiskitkach. Tym razem to uczniowie Szkoły Podstawowej towarzyszyły policjantom i przypominały kierowcom o bezpieczeństwie.

Autor: st.sierż. Monika Michalczyk