Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Walentynki to dzień w którym poprzez małe upominki, gesty, słodkości okazujemy nasze uczucia wobec innych osób. Policjanci w ten dzień rozdawali pieszym odblaski w kształcie symbolicznych serduszek, bo cóż może być większym prezentem od podarowania bezpieczeństwa.

14 lutego policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie rozdawali przypadkowym przechodniom odblaski w kształcie serduszek. Pamiętajmy o naszych bliskich nie tylko w czasie świąt ale każdego dnia bo każdy dzień jest dobry aby zatroszczyc się o swoje i innych bezpieczeństwo. 

Odblask - mała rzecz a tak wiele potrafi zdziałać. 

 "Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i kierujący pojazdem ich widzi. To

błąd!"

W jakiej sytuacji kierowcy trudno jest dostrzec pieszego? Zawsze, gdy pieszy zlewa się z otoczeniem. Gdy porusza się po nieoświetlonej drodze, przy której są zarośla, na dodatek w ciemnym ubraniu i bez elemtów odblaskowych wtedy jest najmniej widoczny. Kierowcy słabo go widzą także w dzień przy zmniejszonej przejrzystości powietrza: podczas opadów deszczu, śniegu, gdy jest mgła, robi się „szarówka”.

    Po ciemku, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z przeciwka. Tonące w mroku sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 20-30 metrów.

    Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie.

 

sierż. Monika Helińska